Министарство здравља Републике Србије у сарадњи са Тимом потпредседника Владе за имплементацију Стратегије за смањење сиромаштва (ССС) започело је са успостављањем система за праћење и евалуацију пројеката који се реализују у оквиру Декаде Рома.
У наредном периоду биће формирана база података са дефинисаним показатељима којима ће се мерити степен достизања постављених краткорочних и дугорочних циљева и пратити утицај и ефекти пројеката и програма у целини.
Дефинисаће се и одабрати кључни индикатори за све приоритетне области конкурса и то за:
– компоненту А (репродуктивно и сексуално здравље, хроничне незаразне болести, имунизација, специфични проблеми у локалној заједници везани за здравље Рома) и
– компоненту Б (унапређење услова животног окружења у ромској заједници кроз анализу хигијенско епидемиолошких услова у ромским насељима).
Увидом у листу приоритетних индикатора сагледаће се и доступност података за њихово израчунавање, односно утврдиће се ко су кључни актери за њихово прикупљање.
Процена могућности за праћење ефеката и утицаја спроведених пројеката уз помоћ исходних индикатора показаће да ли је потребно преиспитати оправданост наставка досадашњег начина рада на остваривању циљева Акционог плана за здравља Рома.
До објављивања следећег конкурса за пројекте у оквиру Декаде Рома, Министарство здравља ће у сарадњи са Тимом потпредседника Владе за имплементацију ССС радити на јачању капацитета за праћење и евалуацију тако што ће организоватиобуке за здравствене раднике и за невладине организације који у партнерству реализују пројекте.
Дефинисање критеријума за одабир примера добре праксе и њихово промовисање такође ће допринети унапређењу квалитета рада на побољшању здравља Рома.
Оставите коментар