У оквиру пројекта „Јаке жене”, који Општина Ражањ спроводи у сарадњи са удружењима „Етно конац” и „Сунчев зрак” и Туристичком организацијом општине Ражањ, са циљем пружања доприноса успостављању локалних механизама подршке за економско оснаживање жена из руралних и сиромашних подручја, објављена је публикација у форми кувара „Јела из црепуље”.
Ова публикација је објављена са жељом да се промовишу црепуља, главни производ Женске пољопривредно-социјалне задруге „Ражањке”, делатност и активности новоформиране женске Задруге, као и сама општина Ражањ, која је надалеко позната због своје еколошки здраве локалне средине.
Кувар „Јела из црепуље” је настао у процесу истраживања традиционалног начина издрада црепуље, јединственог поступка који је и описан у овој публикацији, док су савети за начин употребе и одржавања црепуље добијени од произвођачица и особа које имају дугогодишње искуство у припреми хране у овој посуди. Поред тога, аутори брошуре обишли су домаћице у Ражњу и селима Послон, Мађере, Рујиште и Смиловац и забележили рецепте за здраве и укусне кулинарске специјалитете спремљене у црепуљи.
Црепуља је посуда од глине која се израђује искључиво ручно, по традиционалном рецепту и без помоћи грнчарског витла или других машина. Црепуља се прави од природних материјала и носи ознаку еколошког производа. Погодна је за печење хлеба, пецива и кување јела. Ражањско црепуљарство уврштено је у нематеријално културно наслеђе Републике Србије, а уписано је у Национални регистар под бр. 47. Више о поступку производње црепуље можете прочитати овде.
Богато илустрована публикација „Јела из црепуље” доноси корисне информације о начину припреме црепуље за прво коришћење и поступку каснијег одржавања, као и читав низ рецепата за јела која се на традиционалан начин припремају у овој посуди, а која своје место могу наћи и у савременој кухињи.
Публикација је намењена угоститељским објектима широм Србије, као и свим грађанима и грађанкама који у свом домаћинству желе да користе природне материјале за кување, како би се здравије и хранили.
Пројекат „Подршка развоју иновативних модела за социјално укључивање – Јаке жене“ спроводи се у оквиру Програма локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва – Подршка развоју иновативних модела за социјално укључивање LIP 2, којим координира Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (SIPRU) уз подршку Владе Швајцарске. Пројектом је успостављена женска пољопривредно-социјална задруга, која омогућава повећање запошљивости и запослености жена, а посебно жена из руралних и сиромашних подручја општине Ражањ: жена са ниским или неодговарајућим степеном квалификација, Ромкиња, самохраних мајки, жена са инвалидитетом.
Оставите коментар