Пише: Ксенија Граовац (Блог о социјалном укључивању)
Могло је бити и фандејзинг FT. филантропија. Јер једно не иде без другог. Филантропија је давање за опште добро, а фандрејзинг прикупљање средстава, које се може дефинисати и као “примењена филантропија“. Вама треба новац који бисте употребили за активности своје организације, неко жели да вам тај новац донира. Како све можете да донирате у Србији?
Можете да чекате ред у пошти или банци, или, у зависности од банке, уплатите га електронски. Тек понекој већој или познатијој организацији можете средства да уплатите online, што би рекли „кликом на адекватно дугме“. Можете да пошаљете SMS, мада би то требало урадити више пута, не само када видите спот на телевизији, јер организације које су успеле да обезбеде SMS број, можда баш и немају средстава да плате снимање и емитовање спота (а то вам је, неретко, скуп спорт). Можете да пронађете кутију за донирање и спустите који динар. Можете да… Можете, заправо,много тога, али ће ваша воља да будете филантоп водити битку са недостатком механизама за донирање.
Не постоји законска препрека да више организација користи опцију online донирања, или да вам банка одобри да се са вашег рачуна, сваки пут када примите нека средства, одређени износ одвоји за некога коме желите да помогнете. Али се до тога тешко стиже… Сви знају да је могуће, али још није „заживело“. Организације цивилног друштва радије користе традиционалне донаторе, прескачући могуће изворе средстава у својој непосредној околини. Ко све не зазире од оних који звоне на врата, шаљу писма, организују уличне акције, пишу и-мејлове, продају рукотворине? А када сте све те људе последњи пут заиста саслушали? Када сте на њих реаговали као што реагујете на информацију да се у вашим омиљеним продавницама припрема распородаја? И то пред затварање!
Знате, нема независног цивилног сектора без независних извора финансирања. Нема одрживих организација које смишљају све оне сјајне акције којима се радујемо – чишћења, битке за бебе, прикупљање новца за операцију која ће спасити живот, сигурне куће и банке хуманог млека, без нашег учешћа, без покојег нашег динара.
Фандрејзинг је у реду. Заиста. То је само позитивна демонстрација умећа да некоме објасните зашто вам треба новац, а вама, са друге стране, помаже да останете повезани са светом у коме живите. Да доприносите промени свог непосредног окружења.
(…)
Текст “Фандрејзинг вс. филантропија” Ксеније Граовац у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.
Оставите коментар