Фонд за иновациону делатност одобрио је 53 милиона динара за финансирање 12 иновативних пројеката предузећа чији је циљ сузбијање ефеката пандемије изазване корона вирусом. У кратком периоду биће развијено и доступно за коришћење 12 решења, попут првог српског респиратора, нове врсте заштитне маске са измењивим HEPA филтером за вишеструку и дугорочну употребу, кабине за дезинфекцију која је намењена употреби на јавним местима и локацијама од интереса, мобилног пулта за бесконтактно мерење температуре и ручну дезинфекцију, преносивих озонизатора за брзу и безбедну дезинфекцију објеката од критичног значаја…
По ступању на снагу ванредног стања у Републици Србији, у понедељак 16. марта 2020. године, а на иницијативу кабинета Председнице Владе Републике Србије, Фонд за иновациону делатност је у рекордном року припремио и у уторак, 17. марта, објавио јавни позив. Због неопходности брзог одговора на новонастале изазове, позив је био отворен до 24. марта 2020. године.
И поред кратког временског периода, пристигло је близу 300 предлога иновативних пројеката, што је показало висок потенцијал наших иновативних предузећа, али и значај финансијске подршке као још једне у низу мера Владе Републике Србије за сузбијање ефеката изазваних пандемијом. Имајући у виду ургентност реаговања, независна Експертска комисија Фонда је дала приоритет оним решењима за која је процењено да могу створити најрелевантнији, најбржи и стратешки важан одговор на конкретне проблеме. Развој лекова и вакцина нису били предмет овог јавног позива.
Јавни позив је био намењен малим и средњим предузећима са већ развијеним прототиповима, производима, услугама и технологијама који могу бити скалирани у кратком временском периоду и постати доступни за примену у сузбијању последица насталих пандемијом. Износ подршке по појединачном пројекту је до 6 милиона динара.
Фонд за иновациону делатност се захваљује свима који су се у рекордно кратком року одазвали овом јавном позиву и поделили и ставили на располагање идеје, решења и ресурсе за сузбијање ефеката пандемије и тиме показали спремност да брзо реагују у критичним ситуацијама.
Преглед подржаних пројеката
– Voxellab
Назив пројекта: Rapid Supply Chain
Опис: Предузеће Voxellab нуди решење у виду система за брзо 3D штампање хитно потребних делова за машине и медицинске уређаје.
– CCS Solutions
Назив пројекта: LifeMask
Опис: Предузеће CCS Solutions развијаће нову врсту заштитне маске са измењивим HEPA филтером за вишеструку и дугорочну употребу.
– Metaling
Назив пројекта: UV-C дезинфекција
Опис: Предузеће Metaling нуди палету производа за дезинфекцију просторија и предмета коришћењем ултраљубичастог зрачења.
– СИГМА КУЛА
Назив пројекта: Производња дезинфекционог средства на бази натријум хипохлорита
Опис: Предузеће СИГМА КУЛА радиће на удвостручавању производње натријум хипохлорита као једног од најважнијих дезинфицијенаса.
– SmartResearch
Назив пројекта: Аутоматски уређај за респирацију позитивним притиском
Опис: Предузеће SmartResearch развијаће први српски респиратор.
– 365ADS
Назив пројекта: Aditus gate
Опис: Предузеће 365ADS нуди решење у виду кабине за дезинфекцију која је намењена употреби на јавним местима и локацијама од интереса.
– Corten Art
Назив пројекта: Дезинфекциони тунел и дезинфекциона кабина
Опис: Предузеће Corten Art равијаће систем аеросолне дезинфекције за употребу у индустрији и хазардним срединама.
– SKV Garant
Назив пројекта: OZON-CARE
Опис: Предузеће SKV Garant радиће на развоју преносивих озонизатора за брзу и безбедну дезинфекцију објеката од критичног значаја.
– Advertout
Назив пројекта: Airtech med
Опис: Предузеће Advertout ће се бавити производњом вишекратних заштитних одела која се могу у потпуности дезинфиковати.
– Hola Systems
Назив пројекта: Израда контролног пулта за превенцију ширења вируса и заразних болести
Опис: Предузеће Hola Systems нуди решење у виду мобилног пулта за бесконтактно мерење температуре и ручну дезинфекцију.
– Heliant
Назив пројекта: HERMES COVID: Платформа за брзу размену порука у условима COVID 19 пандемије
Опис: Предузеће Heliant нуди решење у виду платформе за брзу размену порука кроз медицинске системе у кризним ситуацијама.
– Агроуник
Назив пројекта: SURFIX – нови дезифицијенс са антивиралним деловањем
Опис: Предузеће Агроуник бавиће се развојем биолошког дезинфицијенса са антивиралним и антибактеријским дејством.
Извор: www.inovacionifond.rs
Оставите коментар