Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Јавни позив за подношење предлога пројеката за успостављање и унапређење међуопштинске сарадње (рок: 25.1.2021)

Објављено 11.01.2021.

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave - logoМинистарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са Републичким секретаријатом за јавне политике и Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) реализује пројекат „Локална самоуправа за 21. век“ који подржава Влада Швајцарске.

У оквиру пројекта је успостављен Фонд за подршку пројектима међуопштинске сарадње у оквиру кога се расписује  Јавни позив за подношење предлога пројеката за успостављање и унапређење међуопштинске сарадње.

Јавни позив је отворен за све пројекте који подржавају међуопштинску сарадњу (МОС) кроз успостављање заједничких органа, служби, предузећа, установа и других организација као и кроз уступање појединих послова из оквира своје изворне надлежности другој јединици локалне самоуправе, у складу са законом и статутом, а у циљу ефикасније организације рада, унапређења услуга и квалитета живота заједнице. Међуопштинску сарадњу, кроз размену искустава, техничку или институционални подршку и јачање капацитета могу да успоставе све оне локалне самоуправе које у њој проналазе економски, културни, социјални или други заједнички интерес.

Општи циљ Јавног позива јесте да подржи процесе међуопштинске сарадње  у складу са Законом о локалној самоуправи. МДУЛС жели да оде корак даље и омогући заинтересованим локалним самоуправама да крену у процесе који су законом омогућени и конкретизују своје идеје о међуопштинској сарадњи.

Специфични циљеви овог Јавног позива су:

Специфичан циљ А) Успостављање нове међуопштинске сарадње између две или више јединица локалне самоуправе у складу са постојећим законским оквиром и надлежностима градова и општина. У оквиру овог циља могу да конкуришу јединице локалне самоуправе које планирају да током реализације пројекта успоставе међуопштинску сарадњу и дефинишу је одговарајућим Споразумом о међуопштинској сарадњи.

Специфичан циљ Б) Унапређење постојеће међуопштинске сарадње између две или више јединица локалне самоуправе (ЈЛС) у складу са постојећим законским оквиром и надлежностима градова и општина. У оквиру овог циља могу да конкуришу само јединице локалне самоуправе и њихови партнери који већ имају потписан Споразум о међуопштинској сарадњи.

Области подршке

Послови који могу да буду предмет међуопштинске сарадње су сви послови јединица локалне самоуправе из изворног и повереног делокруга.

Елементи споразума и поступак за закључење споразума за обављање послова из изворног делокруга јединица локалне самоуправе су уређени Законом о локалној самоуправи.

Поступак за закључење споразума о међуопштинској сарадњи за обављање поверених послова јединицама локалне самоуправе је уређен Законом о државној управи.

Ко може да конкурише

Обавезни партнери: најмање 2 (две) јединице локалне самоуправе морају заједно да поднесу предлог пројекта, са тим што не постоји ограничење у броју градова и општина који могу да учествују као партнери.

Поред јединица локалне самоуправе, као партнери могу да конкуришу градске општине, под условом да је водећи партнер или један од партнера град оснивач.

Предузећа, установе и друге организације којима су оснивачи јединице локалне самоуправе – потписнице споразума о међуопштинској сарадњи (МОС), могу бити учесници у реализацији активности на пројекту у складу са предвиђеним Споразумом о МОС.

Укупна средства опредељена за овај Јавни позив износе 110.000 швајцарских франака. Минимални износ који се може одобрити за пројекте у складу са овим Јавним позивом није утврђен, док је максималан износ бесповратних средстава који се може доделити по једном пројекту 55.000,00 швајцарских франака.

Типови активности за које је могуће конкурисати:

  • Експертска подршка у изради нацрта Споразума о међуопштинској сарадњи, интерне документације и др;
  • Експертска подршка у усаглашавању постојећег Споразума о међуопштинској сарадњи са актуелним законским оквиром;
  • Експертска подршка за унапређење знања и капацитета партнера;
  • Уређивање и опремање објекта / простора намењеног за функционисање тела међуопштинске сарадње (потребно образложити у предлогу пројекта);
  • Набавка ИТ (ИТ подршке и софтвера) и друге потребне опреме (опрема за обављање различитих делатности из надлежности ЛС), (у предлогу пројекта је потребно прецизно образложити како ће се опрема која се набавља користити);
  • Друге активности које нису напред наведене, а којима се унапређује међуопштинска сарадња.

Трајање пројеката

Све пројектне активности морају бити дефинисане Уговором о додели средстава из Фонда за међуопштинску сарадњу (Уговор) који се закључује са водећим партнером на период до краја календарске године (уколико у току реализације пројекта дође до објективних кашњења у спровођењу активности, постоји могућност продужења трајања пројекта до рока који одобри Министарство).

Број предлога пројеката

Јединице локалне самоуправе могу конкурисати и добити средства за један или више пројеката као носилац или партнер на пројекту.

Јединица локалне самоуправе не може добити средства за два или више пројекта који имају исте активности, или активности које се преклапају, или су у колизији једна са другом.

Начин пријављивања

Комплетну пријаву са допунском документацијом (у складу са Смерницама) потребно је доставити на адресу mirjana.p.brajovic@mduls.gov.rs.

Рок за подношење пријава

 Крајњи рок за пријем пријава је 25. јануар 2021. године до 15.00.

Пријаве које су послате после назначеног рока неће бити разматране.

Више информација о пропозицијама Јавног позива и конкурсну документацију потражите на mduls.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]