Обележавање Међународног дана жена – 8. марта у 2019. години ће бити у знаку промовисања доприноса жена у областима у мандату UNESCO-а у дигиталној сфери. Том приликом, биће организован и тзв. „едитатон“ (edit-a-thon), тј. догађај током којег ће учесници моћи да креирају, допуњавају и преводе странице на Википедији које се односе на доприносе жена у образовању, науци, култури, уметности, информисању и комуникацијама.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, које је на основу члана 16. Закона о министарствима надлежно за област равноправности полова, учествоваће као партнерска институција у овој акцији под покровитељством UNESCO-а ради обележавања Међународног дана жена.
У едитатону могу учествовати све организације цивилног друштва из Републике Србије чија се област деловања односи на родну равноправност.
Свака организација може предложити неограничен број жена за које мисли да су њихове биографије значајне да се нађу на српској Википедији или предложити превођење постојећих чланака о знаменитим женама у образовању, науци, култури, уметности, информисању и комуникацијама, а који нису садржани у Википедији на српском језику.
Критеријуми за биографије жена које ће се наћи у српској Википедији
Биографије жена које ће бити увршћене у „едитатон“:
- постојање званичних података и навођење релевантних извора који се наводе у биографији;
- писање енциклопедијским стилом;
- сви чланци треба да буду написани у складу са политикама и смерницама Википедије (на сајту српске Википедије погледати чланак под називом: Википедија: водич за писање бољих чланака (биографије));
- предложене биографије треба да се односе на доприносе жена из области образовања, науке, културе, уметности, информисања и комуникација.
Формат биографија
Биографије треба да буду:
- достављене у word формату;
- фотографије за прилог биографији (уколико постоје) треба да буду у JPG формату.
Коме се достављају биографије?
Биографије са прилозима се достављају Сектору за антидискриминацију и унапређење родне равноправности Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Немањина 22-26, 11000 Београд, на е-пошту: antidiskriminacija.rodna@minrzs.gov.rs.
Рок за достављање биографија је 15. јануар 2019. године.
За додатне информације можете контактирати Сектор за антидискриминацију и унапређење родне равноправности на број телефона 011/3631449.
Министарство ће образовати Комисију која ће изабрати коначне предлоге за листе жена у областима из надлежности UNESCO-а на Википедији.
Подаци о изабраним предлозима биће објављени на интернет страницама Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом и на порталу е-Управа најкасније до 28. фебруара 2019. године.
Извор: www.civilnodrustvo.gov.rs
Оставите коментар