Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, Републички завод за статистику, Економски факултет Универзитета у Београду и Светска банка организују јавно предавање др Ерика Марлиера (CEPS/INSTEAD) на тему Израда компаративних показатеља социјалног укључивања и социјалне заштите на нивоу ЕУ: сврха, методолошки оквир и улога у оквиру Стратегије Европа 2020. Предавање ће се одржати у уторак, 27. маја 2014. године, од 10.00 до 12.00, у Професорској сали Економског факултета Универзитета у Београду (Каменичка 6).
Скупу председава Тони Верхеијен (Светска банка), а уводне напомене ће дати Георг Папагианис (Делегација ЕУ у Београду) и проф. Драган Вукмировић, директор Републичког завода за статистику.
Републички завод за статитику Републике Србије први пут је спровео Анкету о приходима и условима живота (Survey of IncomeandLivingConditions- SILC) 2013. године, уз финансијску подршку Европске комисије кроз Инструмент за претприступну помоћ и Светске банке. Теренски рад за потребе другог круга анкете биће спроведен у периоду мај – јун 2014. године.
Циљ предавања Ерика Марлиера јесте увод и дискусија о показатељима социјалног укључивања и социјалне заштите који се прате на нивоу Европске уније, са посебним фокусом на неке од кључних показатеља који се прате на основу Анкете о приходима и условима живота. Г. Марлиер ће говорити о сврси ових показатеља и њиховом значају са становишта политичких процеса на нивоу ЕУ, као и о начину на који се о њима одлучује и на који се ови показатељи прате. На крају предавања, које ће трајати око сат времена, Ерик Марлиер ће одговарати на питања у вези са наведеним темама.
Ерик Марлиер учествује у компаративним истраживањима у ЕУ дуже од 20 година. Основне истраживачке области, о којима је широм света држао предавања и писао, укључују праћење социјалне политике, анализу међународних социо-економских трендова и сарадњу на нивоу ЕУ у области социјалне заштите и социјалног укључивања. Води две важне мреже финансиране средствима ЕУ: „Европску мрежу независних стручњака у области социјалног укључивања“ (од 2005. године) и „Мрежу за анализу Анкете о приходима и условима живота“ (од 2008. године).
Оставите коментар