Завод за равноправност полова одржаће у недељу 14. октобра 2018. година у аули конгресног Мастер центра Новосадског сајма десети по реду Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини.
Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини има за циљ да промовише активизам, креативност и предузетнички дух жена из руралних подручја Војводине, повећа видљивост ове друштвене групе, али и укаже на многобројне доприносе жена са села очувању културе и живота сеоских заједница Војводине. Ово је прилика да се посетиоци и посетитељке, али и представници/е институција, стручна јавност и медији упознају са богатим стваралаштвом сеоских жена које представљају значајан ресурс за развој пољопривреде, туризма али и локалних заједница уопште.
Сваке године своје производе из домаће радиности, пре свега рукотворине, вез, тканице, сувенире и традиционалну војвођанску храну припремљену по старинским рецептима, представи близу 200 сеоских удружења жена из свих општина и градова Војводине.
Посетиоци и посетитељке сајма ће ове године имати прилику да виде рукотворине од сламе, љуштике, лутке крпењче, ткане шалове, крпаре, слике од сламе, вез и игру са концем, и пробају роловани сир, кисачку сарму, стапарску листару, ајвар и пинџур, компоте, салате и друге посластице из кухиње војвођанских жена.
Манифестација је изложбено-продајног карактера, а улаз је бесплатан.
Сајам стваралаштва сеоских жена у Војводини се одржава поводом обележавања Међународног дана сеоских жена (15. октобар). Овај дан установљен је Резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација 2007. године, како би земље широм света указале на посебан допринос жена на селу, на њихову кључну улогу на селу у унапређењу пољопривреде и руралног развоја, унапређењу квалитета хране и елиминисању сиромаштва на селу.
Рад са сеоским женама представља једну од водећих и најважнијих делатности Завода за равноправност полова. Сарадњом са преко 300 удружења жена на селу кроз едукативни и истраживачки рад, информатичке обуке и обуке за унапређење пословних вештина, Завод настоји да допринесе побољшању положаја и квалитета свакодневног живота жена у сеоским срединама. Различите културне, социоекономске и родне карактеристике њиховог положаја, жене на селу чине групом којој су потребне специфичне мере подршке, јер су главне карактеристике њиховог положаја одређене радом у пољопривреди и смањеним могућностима за формално запошљавање ван пољопривреде.
Извор: ravnopravnost.org.rs
Оставите коментар