33. Београдски маратон, који ће се одржати 26. априла, биће посвећен теми солидарности са особама са инвалидитетом и борби за потпуну приступачност за кретање, у акцијама за уклањање препрека, изградњу инфраструктуре која би омогућила кретање свима – како особама са инвалидитетом, тако и старим особама, мајкама са децом, недавно је изјавио Веран Матић, председник Фонда Б92 и члан Управног одбора Српског филантропског форума.
Као део Коалиције за доброчинство и уз подршку USAID-а и Савета за филантропију председнице Владе Републике Србије, Српски филантропски форум организује Национални дан давања. Председница Владе Србије Ана Брнабић је покровитељка Националног дана давања, као и Београдског маратона, који је за своју друштвено одговорну ангажованост прошле године добио највеће признање од Светске асоцијације маратона.
Савет за филантропију је због важности, комплексности и обима теме препоручио да цела ова година буде посвећена теми приступачности особама које имају неку врсту инвалидитета, било да се ради о кретању, слуху или виду. Процењује се да има чак око 700.000 наших суграђана и суграђанки који имају неку врсту инвалидитета.
Организатори очекују да ће се учесницима/ама на маратону у свим тркама (од трке задовољства, полумаратона и маратона) у великом броју придружити и особе са инвалидитетом, које ће, у складу са могућностима, учествовали самостално или уз асистенцију.
Током целе године која је посвећена особама са инвалидитетом, а и у припреми за маратон, као и током маратона, биће понуђени конкретни пројекти у циљу побољшања приступачности и прикупљаће се донације компанија и грађана/ки за реализацију. Истовремено, кроз кампање, едукативне и информативне активности и кроз укључивање удружења ствараће се услови за доношење адекватних прописа, поједностављивање процедура, стварање културе толеранције и солидарности.
На првом јавном тренингу за 33. Београдски маратон, одржаном 26. јануара на Ади Циганлији, учествовали су и Слободан Јотић, који болује од мултипле склерозе и који је већ истрчао неколико маратона, супротстављајући се тешкој болести, прво терапеутски, ходањем, а потом и трчањем. Марко Марјановић, слеп од рођења, истрчао је маратон са асистенткињом Иреном Павловић, а Искра Миленковић, такође без вида, истрчала је полумаратон, као и Никола Јеличић, уз асистенцију.
Веран Матић је позвао удружења особа са инвалидитетом да се укључе у припреме за маратон, како би учествовао што већи број заинтересованих, а охрабрио је и локалне самоуправе, компаније и појединце да се активно укључе у све активности уклањања баријера које данас постоје, од државних институција, предузећа, школа, факултета, као и да се омогући несметани приступ свим здравственим и терапеутском објектима, спортским центрима, посебно базенима. У припремама за маратон, биће организовани јавни тренинзи широм Србије, уз учешће особа са инвалидитетом и свих који желе да учествују у овој акцији, али и свих који желе да учествују у ширењу културе доброчинства и филантропије.
Национални дан давања реализује се у оквиру Пројекта за унапређење оквира давања који финансира Америчка агенција за међународни развој USAID, а спроводи Коалиција за доброчинство, коју предводи Фондација „Ана и Владе Дивац”, а чине је Траг фондација, Catalyst Balkans, Смарт колектив, Српски филантропски форум, Приведна комора Србије и Форум за одговорно пословање.
Извор: givingbalkans.org
Оставите коментар