Структурирани дијалог настао је као резултат десетогодишњег заговарачког процеса за побољшање положаја младих у Европи. Први важнији документи у којем се оквири овог процеса појављују јесу Оквир за европску сарадњу у области младих из 2002. године и Европски пакт за младе из 2005. године. Сваки од ових докумената наглашава значај дијалога са младима, као њихов допринос у доношењу одлука и креирању политика које их се тичу.
Након препознавања потребе младих да учествују у креирању јавних политика и решавају актуелне проблеме у друштву осигуравајући његов просперитет, било је потребно дефинисати начине који ће то и осигурати. Тако је успостављен процес структурираног дијалога, као простора за дијалог између свих актера у друштву релевантних за омладинске политике. Овако успостављен процес обавезао је Европску комисију и све државе ЕУ да редовно одржавају консултације са младима.
Од 2009. године, Европска унија спроводи 18-месечне циклусе структурираног дијалога у оквиру којих млади имају прилику изнети своја мишљења и предлоге којима могу утицати на креирање и обликовање ЕУ политика за младе. Овај вид консултација служи као форум за мапирање проблема са којима се млади у Европи сусрећу, али и за осмишљавање решења за исте. Како управо млади људи најбоље познају проблеме са којима се свакодневно сусрећу у друштву, структурирани дијалог је алат који пружа јединствену прилику младима да се укључе у дискусију и одлучују о сосптвеној будућности.
О препорукама и резултатима досадашњих циклуса структурираног дијалога можете се информисати на следећем линку.
Обичан разговор са младима није структурирани дијалог.
Разговор који служи међусобном упознавању проблема, препрека и изазова, који као крајњи резултат има јасно дефинисање препорука за унапређење тренутног положаја младих у локалним заједницама, као и процес који прати имплементацију тих препорука – то је структурирани дијалог.
Зашто је важно укључити се у процес структурираног дијалога?
Структурирани дијалог подразумева активно учешће у процесима доношења одлука, које се заснива на принципу ко-менаџемента. Млади и доносиоци одлука на структурирани начин разговарају о темама које су важне младима и договарају се око потенцијалних решења. Овакав дијалог често није присутан у локалним заједницама, а постојећи механизми (ако уопште постоје) често се не користе у пракси и не испуњавају своју улогу.
Локални доносиоци одлука често не виде проблеме младих као приоритете локалне самоуправе, те им не придају довољно пажње у процесу креирања јавних политика.
С друге стране, млади у локалним заједницама често немају довољно развијене капацитете и механизме да равноправно учествују у доношењу одлука. Иако је настао на европском нивоу, структурирани дијалог свој прави утицај у виду конкретних резултата добија „спуштањем“ на локални ниво, где се јасно могу мапирати проблеми и изазови младих, и где је најлакше окупити све локалне доносиоце одлука, те ангажовати их у процесу консултација са младима.
Због свих наведених разлога, Кровна организација младих Србије пројектом Глас младих у демократским процесима који се реализује у сарадњи са Београдском отвореном школом, у оквиру програма “Цивилно друштво за унапређење приступања Србије Европској унији”, уз подршку Шведске, израдила је сајт dijalog.rs који ће постати платформа за консултације за младе људе широм Србије за питања од важности.
Сајт је направљен са идејом да буде једноставан за коришћење и да садржи све основне информације које су потребне младој особи у Србији када је структурирани дијалог у питању. Такође, на сајту се налази и упутство за његово коришћење.
Извор: koms.rs
Оставите коментар