Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

EBRD прогнозира Србији слабији привредни раст

Објављено 14.05.2014.

Србија ће 2014. и 2015. године имати привредни раст од 1%, више него упола мањи него 2013, објавила је Европска банка за обнову и развој (EBRD) упозоравајући истовремено да би раст могао да буде и нижи у случају негативног развоја догађаја споља. Привредни раст Србије биће мањи него у земљама региона због очекиваног кресања трошкова и трговинских и инвестиционих веза са Русијом. На нивоу целог региона у коме је европски кредитор ангажован, привредни раст ће 2014. бити 1,4% а 2015. године 1,9% у просеку након 2,3% у 2013.

Од претходних прогноза, из јануара 2014, на промену економских изгледа европских земаља у транзицији утицала су дешавања у Украјини, монетарна политика САД и благо јачање опоравка у зони евра.

EBRD наводи да је смањио јануарску прогнозу раста земаља у којима је ангажован због очекиваног успоравања у Русији и Украјини, које ће се пренети првенствено на суседне земље, као и успоравања раста у Турској.

Међу ризике за привредни раст у региону у којем делује EBRD је убројио ескалацију кризе у Украјини коју би пратио и интензиван одлив капитала из Русије, смањење дознака из иностранства, које би посебно погодило Киргизију, Молдавију, Јерменију и Таџикистан, као и скок цена нафте као последица јачања геополитичке неизвесности.

Спорији раст Србије

Прогноза економског раста Србије снижена је на 1% са у јануару прогнозираних 1,3% због вероватног знатног смањења трошкова од стране нове владе формиране после избора 16. марта. Такође, образложио је EBRD, Србија има значајне трговинске и инвестиционе везе са Русијом, што додатно доприноси повећању неизвесности у садашњој клими.

Прошле године Србија је остварила економски раст од 2,5% захваљујући доброј жетви и великом расту извоза, углавном аутомобилске индустрије, наводи се у Регионалним економским прогнозама европског кредитора објављеним 14. маја.

Према оценама EBRD, за Србију је сада кључна рестриктивна фискална политика која ће кочити раст у наредне две године али ће извоз у 2014. наставити да буде покретач раста.

У извештају се наводи да је инфлација у Србији знатно смањена последњих месеци али и указује на проблем великог дефицита, који је изнад 7% бруто домаћег производа (БДП), и великог јавног дуга, изнад 60% БДП.

Кредитор упозорава и да је око 20% укупних зајмова ненаплативо, што представља фактор ризика за стабилност банкарског сектора и целе српске економије.

Регион бољи од Србије

Када је реч о региону југоисточне Европе, опоравак ће се наставити, очекују у EBRD, али ће бити само умерен. Економски раст југоисточне Европе у 2014. години EBRD прогнозира на 2,2% према 2,1% у јануарским прогнозама, док у 2015. у региону очекује привредни раст од 2,4%.

Србија ће и 2014. и 2015. године забележити најмањи економски раст у региону југоисточне Европе.

Према прогнозама из новог извештаја EBRD, Косово ће 2014. и 2015. године имати раст од 3,5%, Црна Гора и Македонија 3%ове и 2,5% у 2015. години, Босна и Херцеговина 1,8% у 2014. и 2% у 2015. а Албанија 1,7% односно 2%.

У делу извештаја који се односи на југоисточну Европу EBRD указује на и даље слабу домаћу тражњу и слаб прилив директних страних улагања у односу на време пре кризе.

Упозорава се и на ограниченост дубоких структурних реформи у региону у последњих годину дана, као и на неке кораке “уназад” у појединим кључним областима, попут реформе енергетског сектора.

Извор: EurActiv.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]