Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

EESC и SEE позивају на амбициозни Европски акциони план социјалне економије до 2018. године

Објављено 07.07.2017.

seКрајем јуна у Бриселу је одржано друго издање Европског дана социјалне економије, под називом „Обликовање будућности Европе“. Овај важан догађај је организовао Европски економски и социјални комитет (EESC), а присуствовало је преко 130 учесника, представника социјалне економије, чланова EESC-а, званичника Европске уније, чланова посланичких група и високих представника држава чланица.

Чланови EESC-а договорили су се о јачању кључне улоге социјалних предузећа и организација социјалне економије у обликовању будућности Европе. Они су позвали Европску комисију да у свој радни програм за 2018. годину укључи Европски акциони план социјалне економије. Martin Siecker је рекао: „Потребан нам је свеобухватни акциони план за социјалну економију за период 2018-2020. Имали смо Start-up и Scale-up Иницијативу, али желимо и треба нам више“.

Emmanuel Verni, потпредседник Социјалне економије Европе (SEE), похвалио је спремност и напоре Европске комисије за јачање социјалне економије у Европи, јасно прецизиране у акцијама и стратегијама за социјалну економију и социјална предузећа: „Засновано на овим активностима, желимо да додатно створимо глобални, амбициози и кохерентни Европски акциони план за социјалну економију са адекватним финансијским средствима.“ Поред тога, нагласио је да социјална економија обликује будућност Европе стварањем и очувањем квалитетних радних места у свим економским секторима, подстицањем колективног и демократског предузетништва, осигуравањем друштвеног и професионалног укључивања угрожених појединаца и значајно доприносећи постизању циљева одрживог развоја широм света.

Nicolas Schmit, Министар за рад, запошљавање и социјалну економију Луксембурга, истакао је да социјална економија има велики потенцијал за одговор на три главна изазова: климатске промене, дигиталну револуцију и друштвене поделе. Он је најавио да ће се 9. Академија за социјалну економију одржати од 25. до 29. септембра у Луксембургу, са фокусом на будућност рада.

Jens Nilsson, члан Европског парламента нагласио је потенцијал сарадње између све већег броја држава чланица о социјалној економији и подсетио на недавно усвојену мадридску декларацију „Социјална економија, пословни модел за будућност Европе“. Нилссон се сложио о неопходности успостављања Европског акционог плана за социјалну економију у 2018. години.

Представник Европске комисије за унутрашње тржиште, индустрију, предузетништво и мала и средња предузећа, истакао је да је социјална економија европска прича о успеху у коју би Европска унија, државе чланице и регионалне и локалне власти требало да улажу како би максимално повећале њен утицај на одрживи раст, стварање радних места и социјалну кохезију.

Током догађаја представљена су четири инспиративна предузећа социјалне економије и одржане су три партиципативне радионице о доприносу социјалне економије новим економским моделима, интеграцији миграната и територијалној кохезији.

Извор: www.socialeconomy.eu.org

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]