Будуће активности Европског савета за иновације (EIC) биле су главна тема догађаја организованог у Научно-технолошком парку у Београду. Иновације у наредном периоду биће фокусиране на отварање нових могућности на тржишту и у том процесу има места и за Србију, закључили су учесници и учеснице.
Како бисте учествовали у иницијативи, морате да знате правила, морате да разумете логички оквир иза свега и циљеве који су постављени, наводи Луиса Приста из EIC. Додаје и да ће од 2021. године у центру пажње бити иницијативе које јасно могу да покажу применљивост својих идеја.
„Ово је први пут да Европска комисија улаже средства и користи финансијске инструменте за иновације које су другачије, које ће створити прилике на тржишту у будућности. То је велика прилика за све земље, па тако и за Србију, пошто знам да имате пуно знања и стручности у овим областима“, истиче представница Европског савета за иновације.
Делегацију ЕУ у Србији представљао је шеф Операција III Сакеларис Хурдас, који истиче задовољство што Унија помаже развој нових идеја.
„Делегација ЕУ је срећна што може да буде присутна у Научно-технолошком парку како бисмо промовисали иновације, истраживање и развој. Срећни смо што такве подухвате можемо да подржимо са 200 милиона евра, прецизније са 30 милиона евра искључиво за истраживање и развој“, каже Хурдас.
Државни секретар у Министарству просвете, науке и технолошког развоја Виктор Недовић наводи је да је њихов циљ да идентификују, негују и подрже напредне технологије и креативне иновације на тржишту, укључујући подршку развоју од идеје до њеног уводјења на тржиште.
„Постоји велики број успешних пројеката у оквиру Научно-технолошког парка. Такви паркови ће ускоро бити отворен и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Чачку“, најављује Недовић.
В.д. директорке Научно-технолошког парка Београд Гордана Даниловић Грковић прецизира да се та институција развија врло брзо, уз седамдесет компанија и седам стотина запослених.
Намера EIC је да подржи најбоље иноваторе/ке, предузетнике/це, мале компаније и истраживаче и истраживачице са занимљивим идејама и амбицијом да свој рад пребаце на интернационални ниво. У сарадњи са програмом Horizon 2020, EIC нуди финансијску помоћ иновацијама које имају висок ниво ризика, али доносе нови приступ решењу проблема. За те сврхе, планирано је 2.7 милијарди евра кроз које Комисија планира да финансира преко 1000 пројеката.
Циљеви EIC су да обезбеди Европи водеће место у иновативности на тржишту кроз нове бизнис моделе, обезбеђивање додатне вредности ЕУ компанија и иноватора на светском нивоу, помоћ приватницима који не могу да дођу до кредита за ризичне инвестиције у нове технологије и комплементарно деловање са другим ЕУ иницијативама.
Извор: europa.rs
Оставите коментар