Публикација о мапирању и процени потреба регионалних мрежа и пројеката финансираних у оквиру Фонда за цивилно друштво на западном Балкану и у Турској (WBT) пружа свеобухватну слику стања, капацитета и процене потреба мрежа цивилног друштва које раде у овом региону.
Истраживање је било фокусирано на два главна аспекта умрежавања:
- мапирање умрежавања ОЦД, тј. Регионалне мреже и регионални пројекти Фонда за цивилно друштво (EU-CSF);
- процена стварних капацитета мрежа и њихових потреба за изградњом капацитета и потреба ОЦД-а за умрежавањем, укључујући специфична питања, попут приступања ЕУ и родне равноправности.
Истраживањем је идентификовано 119 мрежа, платформи и коалиција успостављених унутар WBT региона. Од 119 мрежа, 53 послују на Западном Балкану, 28 у Југоисточној Европи, 17 на Западном Балкану и у Турској, 17 покрива веће географско подручје (Европу), а четири су глобалне мреже.
Од 2012. до 2020. године, ЕУ је подржала 71 регионални пројекат који подстиче сарадњу и умрежавање организација у региону, кроз пет различитих позива. Укупан број организација обухваћених овим 71 грантом је 378, највише из Србије (78), затим Босне и Херцеговине (55), Северне Македоније (45), Црне Горе (43), Албаније (41), Косова* ( 35); Турска и Хрватска са по 16 организација. Друге организације долазе из других земаља региона или других делова Европе.
„Ово је само неколико чињеница и бројки. Права ствар је да истражите Извештај и прочитате више о капацитетима и потребама регионалних мрежа цивилног друштва до којих смо дошли. База података свих мапираних регионалних мрежа ускоро ће бити доступна на нашој веб страници www.tacso.eu. База података садржаће основне информације о свакој од регионалних мрежа, као што је област рада, основне информације, контакти итд. које такође можете пронаћи у Прилогу извештаја 9″, кажу из EU TACSO 3 и додају да верују да ће овај извештај бити релевантан и користан за рад цивилног друштва.
Више информација о резултатима истраживања можете пронаћи у публикацији која је доступна овде.
Извор: rc.gradjanske.org
——-
*Овај назив је без прејудицирања статуса и у складу је са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244 и мишљењем Међународног суда правде о декларацији о независности Косова.
Оставите коментар