Европска комисија покренула је прву европску кампању којом се подстиче легално запошљавање. Она ће се спроводити паралелно са Европском платформом за борбу против рада на црно и активностима Европског надзорног тела за рад.
Циљ иницијативе јесте подизање свести радника и радница, послодаваца и креатора јавних политика о томе да се рад на црно не исплати, јер:
- ускраћује радницима/ама социјалну заштиту,
- неповољно утиче на конкуренцију између привредника и
- наноси огромну штету јавним финансијама.
Нови специјални Евробарометар илуструје величину проблема: сваки десети становник Европе каже да је у протеклих годину дана купио робу или услуге које потенцијално потичу из сфере сиве економије. Трећина Европљана/ки познаје некога ко ради на црно.
Кампања за превођење рада на црно у легалне токове покренута је на друштвеним мрежама (#EU4FairWork). У државама чланицама ЕУ 16. марта 2020. године почиње недеља промовисања легалног запошљавања, у оквиру које ће се реализовати низ активности, попут:
- инспекције у ризичним секторима;
- информативних скупова;
- посета средњим школама, итд.
Комисија ће, такође, усвојити извештај о активностима Европске платформе за борбу против рада на црно, коју чине релевантна тела из свих држава чланица, као и представници социјалних партнера из различитих делатности на нивоу ЕУ.
Циљ ове мреже је да пружи помоћ чланицама ЕУ да уче једне од других и интензивирају прекограничну сарадњу. Платформа је успостављена 2016. године и на путу је да постане део Европског надзорног тела за рад (European Labour Authority – ELA), што ће јој омогућити постизање још бољих резултата.
Контекст
За борбу против непријављеног рада првенствено су одговорна национална тела. Истовремено, то је важан стратешки циљ и Европске стратегије запошљавања, који доприноси правичнијем европском тржишту рада и остваривању Европског стуба социјалних права.
У наредном периоду, Европско надзорно тело за рад ће почети да координира активности сарадње на нивоу ЕУ.
Извор: ec.europa.eu
Оставите коментар