На недавно одржаном Глобалном образовном форуму Microsofta у Барселони трећу награду освојила је наставница Нада Пуртић из ОШ „Жарко Зрењанин“ из Новог Сада. Овогодишњи Глобални образовни форум Microsofta (Microsoft in Education Global Forum) одржан је у Барселони од 11. до 14. марта и окупио је више од 1.000 иновативних наставника и представника образовних система из целог света.
Представници компаније Microsoft заједно са учесницима форума представили су кроз најбоље примере из праксе и приказали на који начин технологија може да се користи за решавање изазова када је у питању образовање. Истовремено, на овом догађају представљени су програми компаније Microsoft посвећени управо унапређењу процеса и система образовања.
Представници Србије на овом догађају су изабрани кроз конкурс Microsoft Expert Educator који је био јаван и отворен за све наставнике у Србији. Боје Србије су представљале наставница Нада Пуртић из ОШ „Жарко Зрењанин“ из Новог Сада и наставница Ирина Дамњановић из ОШ „Креативно перо“ из Београда.
Наставница Пуртић је представљала коришћење мобилних телефона и таблет рачунара у настави енглеског језика, кроз сараднички рад ученика на прављењу сопственог сликовног речника и ширење прилика у којима ученик мисли о настави и учи на простор ван учионице (припрема за час доступна је на овој адреси).
„Обе наставнице су представљале своје радове, али су и активно размењивале идеје и успостављале контакте са другим наставницима широм света и сарађивале на прављењу припрема за часове. За одличну припрему за час на тему ‘одрживост’ направљену на самом Глобалном форуму, наставница Нада Пуртић и њен интернационални тим састављен још од наставника из Швадске, Египта и САД добила је трећу награду коју су им је уручили председник Каталоније Артур Мас и потпредседник Microsofta задужен за образовање Антони Салсито“, пренела је дешавања из Барселоне Катарина Милановић, менаџерка програма „Partners in Learning“ у Microsoftu.
„Примери добре праксе које, уз помоћ програма компаније Microsoft, спроводе колеге широм света још једно је сведочанство заједничке посвећености ка унапређењу образовања и улагање у младе људи на којима почива будућност“, каже Пуртић.
Дамњановић је приказала пример „изокренуте учионице“ у настави биологије, где се од ученика очекује да пре доласка на наставу одгледају видео предавање који је наставница припремила, а да на самом часу усвајају и кроз групне активности продубљавају и преимењују знање о презентованом градиву, па је практично домаћи задатак припремљен за пре самог часа, а не после њега, и има бољи учинак на резумавање градива и контекстуализацију наученог (припрема за час доступна је на овој адреси).
Од свог оснивања компанија Microsoft улаже велике напоре како би милионима ученика широм света била омогућена квалитетнија будућност захваљујући глобалном програму за побољшање образовања.
У Србији се програм „Partners in Learning“ спроводио од 2004. године и до сада су биле обухваћене основне и средње школе земљи, у којима учи више од 870.000 ученика основних и средњих школа.
Извор: Б92
Оставите коментар