Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

RYCO помаже пројекте за младе у циљу помирења у региону

Објављено 24.10.2017.

RYCOМлади у земљама Западног Балкана имају много предрасуда о вршњацима из суседних земаља, врло мало знања о другим културама, а велики број њих никада није био ван граница своје земље, речено је 23. октобра на конференцији “RYCO за будућност” одржаној у ЕУ инфо центру. Учесници су оценили да боља сарадња младих може да допринесе и интеграцији земаља у Европску унију.

Пресе: Солидарност и сарадња суштинске вредности ЕУ

Отварајући конференцију шеф за информисање, комуникацију и медије Делегације ЕУ у Србији Пол-Анри Пресе изјавио је да је RYCO, као први регионални механизам те врсте који покушава да приближи младе у региону у циљу помирења, сарадње, промовисања толеранције и солидарности, важан за саме земље, за регион, али и за њихов пут ка Европској унији.

“ЕУ потпуно подржава иницијативе које охрабрују дух помирења и сарадње међу младима у региону”, рекао је Пресе, истакавши да само кроз заједничку акцију у промовисању толеранције, солидарности, мобилности и сарадње овај регион може напредовати.

У изјави за Euroactiv Пресе је навео да је “RYCO веома важан за европске интеграције јер промовише вредности солидарности и сарадње које су суштинске вредности ЕУ”. Сличан пример може се видети у сарадњи Немачке и Француске после другог светског рата, јер захваљујући таквом механизму, како је додао, данас постоји мирна и кооперативна ЕУ.

Јан Лунборг из мисије ОЕБС у Србији је на отварању скупа рекао да ОЕБС подржава веће учешће младих.

“Веома смо задовољни што видимо да огранак RYCO у Београду постаје све активнији”, изјавио је Лунборг и нагласио да мисија ОЕБС подржава овај први конкурс за пројекте сусрета младих који је расписао београдски огранак регионалне канцеларије.

Блануша: RYCO против предрасуда

Генерални секретар RYCO Ђуро Блануша изјавио је да је један од приоритета RYCO, по угледу на Француско-немачку канцеларију за младе, да млади људи из региона кроз програме размене више науче једни о другима и о кулутури о којој мало знају.

Међу младима има много предрасуда, стереотипа, па чак и страха и веома је ниска стопа мобилности, али и мала жеља младих да путују по региону рекао је Блануша на конферненцији у ЕУ инфо центру у Београду.

Блануша је казао да RYCO жели да младима да прилику да путују и да виде Албанију, Косово, Македонију, БиХ.

“Желимо да допремо до младих који до сада нису били у прилици да се сретну с другачијим културама и језицима, који можда некад и нису другачији”, рекао је Блануша, истакавши да више од 80% младих из Источног Сарајева није било у граду Сарајево.

Блануша је такође напоменуо да готово две трећине младих има релативно негативне ставове о вршњацима у другим земљама региона.

“Нама недостаје толеранције и поштовања различитости”, рекао је Блануша и додао да ће млади кроз програме RYCO стећи нова искуства и позитивне утиске које ће затим ширити у својим окружењима.

Клашња: Приближавање ЕУ вредности младима

Помоћница министра омладине и спорта Снежана Клашња рекла је да Влада Србије активно подржава организацију RYCO и да је циљ такве сарадње да помогне да млади на овом простори имају бољи и квалитетнији живот.

“Циљеви су међусобно разумевање, разбијање предрасуда и да се млади кроз размену идеја и провођење времена заједно упознају с вршњацима, али и различитим културама”, рекла је Клашња, додајући да једна трећина младих никада није била ван Србије.

Клашња је рекла да је RYCO један од начина да се вредности ЕУ приближе младима, који треба да почну да гледају ван оквира националних граница и да овај регион посматрају као простор заједничког деловања.

900.000 евра за прве пројекте

Регионална канцеларија за сарадњу младих (RYCO) расписала је први јавни позив за подношење предлога пројеката чији је циљ помирење у региону, повезивање младих и промовисање европских вредности. Представница локалног огранка RYCO у Београду Марија Булат је објаснила да је први конкурс намењен је организацијама цивилног друштва, омладинским организацијама и средњим школама, а у бућности би RYCO могао да подржи и неформалне групе младих и појединце.

“Даваћемо финансијска средства кроз подршку пројектима, а конкурси ће бити расписивани најмање два пута годишње”, рекла је Булат и најавила наредни конкурс за пролеће 2018.

RYCO ће за предлоге који буду изабрани у првом позиву обезбедити 900.000 евра. Предлози у вредности између 10.000 и 35.000 евра могу да се пошаљу до 15. новембра.

Споразум о оснивању RYCO потписали су премијери шест земаља Западног Балкана у јулу 2016. године, у оквиру Берлинског процеса. Седиште организације је у Тирани, а организација има и пет локалних огранака, у Београду, Приштини, Скопљу, Сарајеву и Подгорици. Канцеларија огранка у Београду у припреми и да би требало да буде отворена до краја године.

Извор: europa.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]