Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Swiss PRO и 96 локалних самоуправа потписали Меморандум о разумевању у области доброг управљања

Објављено 29.05.2019.

Potpisnici/e Memoranduma o razumevanju u oblasti dobrog upravljanjaПредставници и представнице 96 локалних самоуправа потписали су данас са програмом Swiss PRO, који подржава Влада Швајцарске, Меморандум о разумевању у области доброг управљања, постављајући тако основе за изградњу капацитета и ресурса и почетак дугорочног процеса утемељивања принципа доброг управљања у рад и функционисање локалних администрација који ће за резултат имати побољшан квалитет пружања услуга за грађане и грађанке.

„Подршка Владе Швајцарске, кроз претходне програме као и кроз актуелни програм Swiss PRO, у складу је са оријентацијом и настојањима Владе Србије и Министарства државне управе и локалне самоуправе, да јавну управу учини модерним сервисом за грађане и привреду. Непрекидним радом на уређењу интерних процеса, овај сервис се стално унапређује у смислу повећања одговорности и транспарентности, унапређења учешћа грађана, као и повећања ефикасности и делотворности у свом деловању“, рекао је министар за државну управу и локалну самоуправу Бранко Ружић, истичући задовољство што се тако велики број локалних самоуправа окупио око једног циља – добре локалне управе.

Министар Ружић је подсетио да су, почетком 2018. године, Стална конференција градова и општина и Министарство државне управе и локалне самоуправе развили Индекс добре управе на локалном нивоу, који пружа објективну слику стања и конкретне препоруке за унапређење рада локалних самоуправа, док програм Swiss PRO, у сарадњи са овим институцијама управо ради на унапређењу поступања локалних самоуправа у складу са принципима доброг управљања.

„Као што знамо из нашег искуства, постоји јака веза између развоја и доброг управљања. Зато ће се у наредним годинама од вас очекивати да даље делите своја знања и искуства и да подржите напоре за напредак на плану доброг управљања“, поручио је министар Ружић локалним самоуправама.

„Ми смо свесни да је добро управљање данас велики изазов, али истовремено оно је веома корисно за локалну заједницу и њену економију. Добро управљање је предуслов за развој – ми то добро знамо из швајцарског искуства дугог преко 200 година“, рекла је Урсула Лојбли, директорка Швајцарске канцеларије за сарадњу при амбасади Швајцарске у Републици Србији.

„Када говоримо о добром управљању мислимо на квалитетније и праведније услуге за све грађане“, навела је Урсула Лојбли истичући да „кроз потписивање меморандума желимо да са вама отворимо дијалог о овим захтевним питањима и да вас охрабримо да у њему учествујете.“

У претходном периоду, уз подршку Владе Швајцарске основани су центри за добро управљање у 23 општине, а већ изграђени локални ресурси биће од значаја другим локалним самоуправама које сада започињу процес увођења принципа доброг управљања у своје локалне администрације.

„Уважавање принципа доброг управљања у спровођењу надлежности јединица локалне самоуправе је предуслов и кључ за успостављање поверења грађана и привреде у рад локалне самоуправе“, истако је Ђорђе Станичић, генерални секретар Сталне конференције градова и општина, са којом програм Swiss PRO у партнерству спроводи део активности у области доброг управљања.

„UNOPS, заједно са нашим партнерима, Владом Швајцарске и Владом Републике Србије, а нарочито локалним самоуправама и Министарством државне управе и локалне самоуправе, ради на увођењу начела доброг управљања у свакодневну праксу, дајући тиме допринос напорима Републике Србије да реформише јавни сектор, као и укупном бољитку нашег друштва“, рекао је Марко Вујачић, шеф програма канцеларије UNOPS-а у Србији. Како је додао, UNOPS у Србији има значајно искуство у раду са локалним самоуправама, а управо је добро управљање важан сегмент тог рада, док потписивање меморандума о разумевању ствара темеље да се досадашњи рад подигне на још виши ниво.

„Општине у овом процесу и партнерству улажу своје најважније ресурсе – људске ресурсе да заједно спроведемо реформе и унапредимо локалне заједнице“, рекла је национална менаџерка програма Swiss PRO Ана Недељковић Беља. Она је објаснила да меморандум даје оквир сарадње, кроз коју ће програм уз подршку Владе Швајацарске, Министарства државне управе и локалне самоуправе и Сталне конференције градова и општина радити на грађењу капацитета на локалном нивоу како би се принципи доброг управљања примењивали у свакодневном раду, као и на оснаживању постојећих локалних тимова за добро управљање. Посебно ће се радити на унапређењу еУправе, а конкретизација доброг управљања у пракси спровешће се кроз пакете подршке општинама како би се покренуле реформе локалног управљања. Такође наставиће се са активностима примене доброг управљања у спровођењу инфраструктурних пројеката – област по којој је Swiss PRO препознатљив.

Извор: www.swisspro.org.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]