Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Swiss PRO: Објављена процена стања електронске управе у 60 ЈЛС у Републици Србији

Објављено 02.07.2019.

Swis PRO: Procena stanja eUprave u jedinicama lokalne samoupraveУ чак 90% јединица локалне самоуправе (ЈЛС) у Србији, матичне књиге су пребачене у електронски формат и постављене на Централну сервисну магистралу органа (ЦСМ), док ће у наредном периоду велики број ЈЛС радити на унапређењу пружања еУслуга грађанима и грађанкама.

Како би у наредном периоду пружио подршку јединицама локалне самоуправе (ЈЛС) у увођењу еУправе, програм Swiss PRO, који подржава Влада Швајцарске, спровео је од августа до децембра 2018. године свеобухватно истраживање о тренутном стању еУправе и еУслуга које ЈЛС пружају грађанима и привреди, на репрезентативном узорку од 60 ЈЛС у Србији.

Кроз истраживање, које је спровео Development Consulting Group (DCG) из Београда, посматрала су се три скупа индикатора који се односе на пружање електронских услуга, капацитет и спремност ЈЛС за реализацију еУслуга, информатичку писменост, перцепцију и задовољство корисника и корисница услугама еУправе.

Оно што показују резултати овог јединственог истраживања, које је укључило и пружаоце и кориснике/це еУслуга, јесте велика неуједначеност у нивоима и квалитету увођења и примене еУправе, као и у пружању еУслуга, између различитих делова земље.

Налази истраживања према статистичким регионима говоре да је еУправа најразвијенија у Војводини, следи регион Шумадије и Западне Србије, док је регион Јужне и Источне Србије, уопштено гледано, регион са нижим степеном развијености еУправе у поређењу са претходна два. Тако је најбоље оцењена ЈЛС из Војводине, Зрењанин, са приближно 68% испуњених индикатора, док је у региону Шумадије и Западне Србије најбољи резултат остварио Град Нови Пазар, са приближно 60% сагласности са задатим индикаторима, што је тек пар процената више од најбоље рангиране ЈЛС у региону Јужне и Источне Србије (Књажевац, са 56,9%).

Простор за унапређење постоји у области доступности еУслуга на порталу еУправа. Налази истраживања покузују да су само 24 од 60 ЈЛС (40%) обухваћених истраживањем поставиле услуге на портал еУправа, али само мали број њих заиста и нуди еУслуге. Градови и општине Лозница, Зрењанин, Нови Пазар и Врњачка Бања, с друге стране, нуде велики број потпуно спроводивих еУслуга, као што су, између осталог: услуге матичне службе, издавање личних докумената, подношење захтева за издавање потврда и других докумената, увид у стање пореског рачуна, пријава комуналног проблема, упис деце у вртић, е-Беба и друге.

У вези са коришћењем електронског управног поступка (еЗУП), све ЈЛС су испуниле формалне услове за његово коришћење, што значи да су именовале по два администратора/ке и добиле сертификате за све запослене који су укључени у било коју од процедура. Пример добре праксе је Врњачка Бања која је једина ЈЛС која користи еЗУП за интерну размену података и докумената.

Скоро половина испитаних ЈЛС, чак 51,7%, има застареле интернет презентације које не одговарају стандардима, са лошом структуром и дизајном, па ће ЈЛС имати доста посла у наредном периоду у циљу унапређења интернет презентација.

Истраживање је такође показало да се ЈЛС свакодневно суочавају са два велика изазова када је реч о еУправи, а то су кадровски и финансијски изазови.

Програм Swiss PRO ће резултате и налазе истраживања користити за припрему јавног позива за пројектне предлоге и управо кроз јавни позив покушати да одговори на потребе ЈЛС и да их подржи у даљем развоју еУслуга и увођењу еУправе.

Јавни позив за подршку ЈЛС у јачању капацитета за унапређење еУправе биће објављен у јулу 2019. године. Програм Swiss PRO ће подржати до 40 ЈЛС са циљем унапређења техничке и технолошке основе еУправе и пружање еУслуга грађанима и грађанкама, кроз доделу бесповратних средстава за набавку опреме и пружање техничке подршке за развој и успостављање интерне функционалне управљачке структуре. Јавни позив биће намењен градовима и општинама из подручја деловања програма који обухвата два региона Шумадије и Западне Србије и Јужне и Источне Србије.

Кликните да преузмете кратак извод из спроведеног истраживања са кључним резултатима (.pdf).

Програм подршке Владе Швајцарске развоју општина кроз унапређење доброг управљања и социјалне укључености Swiss PRO допринеће побољшању квалитета живота грађана и грађанки Србије, нарочито оних који припадају рањивим друштвеним групама, кроз унапређење владавине права на локалном нивоу, јачање друштвене кохезије и повећање одговорности, транспарентности, ефикасности и делотворности локалних самоуправа, као и учешћа становништва у процесима доношења одлука. Програм Swiss PRO се спроводи у 99 јединица локалне самоуправе, у два региона: Региону Шумадије и западне Србије и Региону Јужне и источне Србије. Активности програма Swiss PRO Влада Швајцарске подржава са укупно 5,8 милиона евра, а спроводи га Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS) у партнерству са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО).

Извор: www.swisspro.org.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]