Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Transgender Europe: Извештај о пројекту мониторинга убијених транс особа 2014.

Објављено 02.12.2014.

Trans Rights Europe Map, 2014.Пројекат мониторинга убистава транс особа 2014 организације Transgender Europe открива: 226 транс особа убијено је у последњих 12 месеци.  Све укупно, од јануара 2008, када је пројекат започет, убијено је 1,612 транс особа.

Шеснаести Међународни дан сећања на жртве трансфобије обележен је 20. новембра 2014: овај дан се обележава сваке године новембра месеца, почевши од 1999, а у знак сећања на транс особе које су убијене. Овим даном се подиже јавна свест о злочинима из мржње почињеним над транс особама, ствара се простор за јавно изражавање жалости и истовремено одаје пошта свим убијеним транс особама које би у супротном биле заборављене. Обележавање је настало у САД, али се овај дан данас обележава у многим деловима света. До сада се овај дан обележавао у више од 180 градова, и у више од 20 држава Северне Америке, Европе, Азије, Африке и Океаније.

Нажалост, ове године листи убијених додаје се још 226 особа, особа које не смемо заборавити, због чије смрти ћемо изразити жаљење и одати им пошту.

Пројекат The Trans Murder Monitoring (TMM, Пројекат мониторинга случајева убистава транс особа), започет је априла 2009, и кроз њега се систематски прате, сакупљају и анализирају извештаји о пријављеним случајевима убиства транс особа широм света. Нови подаци у вези са резултатима први пут објављеним јула 2009, објављују се на вебсајту пројекта Transrespect versus Transphobia Worldwide, двапут годишње у форми табела, листа имена и мапа.

Сваког новембра, организација Transgender Europe објављује посебан апдејт ТММ резултата на Међународни дан сећања на жртве трансфобије, како би помогли активистима/кињама широм света у подизању свести јавности када су у питању злочини из мржње почињени над транс особама.

Најновији подаци објављени на дан сећања откривају укупно 226 пријављених случајева убиства транс особа, у периоду од 1. октобра 2013. до 30. септембра 2014.

Нови подаци показују пријављене случајеве убиства транс особа у 28 земаља у последњих 12 месеци, а навећи број њих у Бразилу (113), Мексику (31), Хондурасу (12), САД (10) и Венецуели (10). Док је у Бразилу и Мексику забележен најећи број убистава, други нижи резултати указују на алармантнију ситуацију јер су у питању државе са мањим бројем становника, попут Хондураса.

Нови подаци из 2014. такође показују да је пријављено укупно 1612 убистава транс особа у 62 државе широм света, од 1. јануара 2008. до 30. септембра 2013. Важно је напоменути да се ови случајеви могу пронаћи претрагом интернета и и да су информације добијене путем сарадње са транс организацијама и активистима/кињама. У већини земаља, подаци о убијеним транс особама не прикупљају се систематски и немогуће је проценити у ком броју има и непријављених случајева.

Ови забрињавајући бројеви још једном су показали да постоји хитна потреба за реакцијом на насиље над транс особама, као и потреба за механизмима који ће штитити транс особе. Неки међународни транс активсти/киње почели су чак да уводе нови термин „трансцид“, како би указали на сталан раст нивоа страшног насиља над транс особама и то на глобалном нивоу, а коалиција невладиних организација из Јужне Америке и Европе започела је кампању названу „Stop Trans Genocide“ (Зауставимо транс геноцид).

Случајеви су пријављивани у свим већим светским регијама (Африка, Азија, Централна и Јужна Америка, Европа, Северна Америка и Океанија), указујући на још страшнију слику, посебно ако се узме у обзир да не постоје потпуне информације, нити увиди на многим местима.

Највиши резултати забележени су у земљама са јаким транс покретом и транс или ЛГБТ организацијама које се баве професионалним мониторингом: Бразил (644), Мексико (177), Венецуела (83), Колумбија (82),и Хондурас (70) у Централној и Јужној Америци, САД (100) у Северној Америци, Турска (36) и Италија (27) у Европи, и Индија (37) и Филипини (32) у Азији.

Уска веза између постојања јаких транс покрета и професионалног мониторинга с једне стране, и великих бројки у извештајима са друге, указују на једно забрињавајуће питање: питање непријављених случајева. Поред потребе за механизмима који би штитили транс особе, ова веза такође показује да постоји потреба за јаким транс заједницама и организацијама, које могу да спроводе професионалан мониторинг и извештавају о насиљу над транс особама. Штавише, ова веза има за поселедицу то да ове бројке указују само на врх леденог брега, када су у питању случајеви убистава транс особа широм света.

И док је документовање убистава транс особа неопходно да би се указало на шокантне размере кршења људских права транс особа на глобалном нивоу, такође постоји и потреба за темељним истраживањем различитих аспеката у вези са стањем људских права транс особа. Стога је организација Transgender Europe развила пројекат мониторинга у истраживачки пројекат назван  Transrespect versus Transphobia Worldwide(TvT). ТвТ је компаративан, квалитативно-квантитативан, текући истраживачки пројекат, који пружа преглед  стања људских права транс особа у различитим деловима света, даје корисне податке и развија алатке за заговарање међународних институција, организација које се баве људским правима, транс покрета и јавности.

Новембра 2012, организација Transgender Europe објавила је извештај TRANSRESPECT VERSUS TRANSPHOBIA WORLDWIDE – Компаративни преглед стања људских права родно различитих/транс особа, који се бави и контекстуализује кључна сазнања пројекта ТвТ. Извештај је доступан овде.

Превод: МЈ
Извор: www.tgeu.org
Преузето са transserbia.org

 

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]