Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

UNDP: Развој виталности општина кроз превазилажење мигрантске кризе (рок: 1.8.2016.)

Објављено 21.07.2016.

undp - logoПрограм Уједињених нација за развој, у оквиру пројекта “Развој виталности општина кроз превазилажење мигранске кризе” који финансира Влада Јапана, расписује конкурс за организације грађанског друштва, локалне медије и канцеларије за младе у Србији.

Пројекат „Развој виталности општина кроз превазилажење мигрантске кризе“ који је финансирала Влада Јапана спроводи се у циљу смањења верске, расне и етничке нетрпељивости према мигрантима као и упозорење на појачан радикализам на локалном нивоу. Пројекат има у плану то да оствари кроз информисање грађана и укључивање организација грађанског друштва у процесе едукације и оснаживања заједница.

Неповратна новчана средства (грантови) биће додељена организацијама грађанског друштва (ОЦД), медијима, омладинским организацијама, канцеларијама за младе у циљу подизања нивоа свести о људским правима миграната, жена, деце, али и рањиве популације у локалним заједницама. Јачањем друштвене кохезије у локалним срединама и стварањем стабилних заједница остварује се потенцијал за лакше прихватање миграната, али и смањење свих оних проблема и страхова које су грађани навели да их оптерећују. Спровођењем пројектних активности поред промоције људских права и универзалних вредности унапредиће се капацитети  општина/градова на тај начин створити  се стабилна база за отпорнију инфраструктуру у случају нових криза.

Овим путем, UNDP позива ОЦД, канцеларије за младе, локалне медије да поднесу предлоге пројеката који се тичу јачања друштвене кохезије, креирање позитивног окружења као предуслова за пријем и интеграцију миграната кроз механизме подизања нивоа свести опште популације, кроз рушење стереотипа о мигрантима и ублажавање негативне прецепције према новом становништву као и кроз активности намењене припреми миграната за несметано укључивање у локалне заједнице.

Предложене активности могу укључивати:

  1. Коришћење различитих средстава комуникације (друштвених медија, традиционалних медија, едукативног/информативног материјала као и прича о људским животима) у циљу информисаности грађана о проблемима са којима се мигранти суочавају, и на представљање грађанима јасније слике о профилу миграната грађанима како би се смањила негативна перцепција
  2. Јачање емпатије према мигрантској заједници у самој локалној заједници, као и свести о правима миграната и о потреби за помоћи коју имају, као и о неприхватљивости и опасности које кријумчарење људи, експлоатација, насиље над женама мигранткињама, децом и сл. Имају по живот локалне заједнице.
  3. Истраживачке подухвате, који за циљ имају анализу ставова у локалној заједници о мигрантима, срединама из којих они долазе, верске, социјалне, етничке и расне дистанце, по условом да организација има јасну идеју о томе шта је тема истраживања, домашај и трајање истраживања, приступ објектима истраживања, као и план о томе како ће се резултати истраживања представити широкој јавности у Републици Србији.
  4. Организовање различитих информативно-едукативних активности (радионице, трибине, позоришне представе, пројекције филмова и сл.) које за циљ имају приближавање културе земаља из којих долазе мигранти, као и разлоге зашто напуштају сопствене домове и одлазе у друге државе
  5. Реализацију различитих активности које за циљ имају указивање на опасности од кријумчарења људи, трговине људима, спречавање насиља над женама и децом кроз информисање становноиштва и мигрантске популације
  6. Уколико је то могуће, организовање интерактивних радионица са мигрантском популацијом које за циљ имају приближавање културе Републике Србије у циљу разумевања и боље интеграције са домицилним становништвом
  7. Спровођење активности које имају за циљ успостављање блиских односа примајуће заједнице и миграната кроз организацију дечијих дружења, а у циљу смањења социјалне дистанце код групације која је најмање склона предрасудама.

Крајњи рок за подношење пријава је 1. август 2016.г. до 17 часова. Накнадно пристигле пријаве неће се разматрати.

За сва питања везана за процедуре пријављивања на конкурс заинтересовани се могу обратити Пројекту „РАЗВОЈ ВИТАЛНОСТИ ОПШТИНА КРОЗ ПРЕВАЗИЛАЖЕЊЕ МИГРАНТСКЕ КРИЗЕ“, електронским путем на nina.topic@undp.org.

Више информација и пројектну документацију поражите на адреси www.undp.org.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]