Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

EU projekti

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva pokrenuo je web-stranicu o konkursima i projektima namenjenim socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva. Ova strana sadrži informacije o prethodnim projektima, finansiranim od strane EU. Informacije o aktuelnim konkursima možete naći na strani Konkursi.

Uputstva/dokumenta/prezentacije za pomoć pri kreiranju predloga projekata:

IPA

Instrument za pretpristupnu pomoć – IPA (eng. Instrument for Pre-Accession Assistance) je finansijski instrument Evropske unije namenjen državama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU. IPA je uvedena 2007. godine na osnovu IPA Uredbe, dok se detaljnije odredbe za upravljanje i sprovođenje nalaze u okviru Uredbe o sprovođenju IPA. IPA je do sada bila podeljena na pet komponenti: Komponenta I (Pomoć u tranziciji i izgradnja institucija) direktno pomaže državama da ispune kriterijume za pristupanje, dok se kroz komponentu II (Prekogranična saradnja) finansira njihovo učestvovanje u programima prekogranične i transnacionalne saradnje. Komponenta III (Regionalni razvoj), IV (Razvoj ljudskih resursa) i V (Ruralni razvoj) treba da pripreme države kandidate da upravljaju delotvorno i efikasno instrumentima za finansiranje posle pristupanja EU. Novom IPA uredbom koja je usvojena 16. marta 2014. godine, umesto komponenti uvedene su sledeće IPA oblasti: reforme u pripremi za članstvo u Uniji i sa tim povezana izgradnja institucija i kapaciteta; socijalno-ekonomski i regionalni razvoj; zapošljavanje, socijalne politike, obrazovanje, unapređenje rodne ravnopravnosti i razvoj ljudskih resursa; poljoprivreda i ruralni razvoj; regionalna i teritorijalna saradnja.

Spisku nacionalnih IPA projekata za Republiku Srbiju koji se odnose na socijalno uključivanje u periodu 2007-2013. godine možete da pristupite na ovoj strani.

Spisku IPA projekata civilnog društva (odobreni EU grantovi za projekte socijalnog uključivanja) koje je podržao Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva možete da pristupite na ovoj strani.

Pored nacionalnih programa u svakoj zemlji korisnici, Evropska komisija odobrava i sredstva za višekorisničke programe (eng. IPA Multi-beneficiary Programme). Programom se finansiraju projekti regionalne ili horizontalne prirode (npr. podrška Savetu za regionalnu saradnju) i njima upravlja Evropska komisija na centralizovani način. Horizontalni programi su usmereni na zajedničke potrebe u nekoliko zemalja korisnica IPA programa, dok se regionalnim programima olakšava proces regionalne saradnje među državama korisnicama.

Spisku MB IPA projekata koji se odnose na socijalno uključivanje u periodu 2007-2013. godine možete da pristupite na ovoj strani.

Programi Evropske unije

PROGRES: Evropski parlament i Savet ministara usvojili su 24. oktobra 2006. godine Odluku br. 1672/2006/EZ o osnivanju Programa za zapošljavanje i socijalnu solidarnost Evropske zajednice „Progres” za period 2007-2013. godine (eng. Programme for Employment and Social Solidarity – PROGRESS). Osnovni cilj Programa je da omogući Zajednici da obavi zadatke i izvrši ovlašćenja koja su joj dodeljena osnivačkim ugovorima, a u delokrugu nadležnosti u domenu zapošljavanja i socijalnih pitanja. Pored zemalja članica Evropske unije, prema članu 16. Odluke koji se odnosi na učešće trećih zemalja, u Programu mogu da učestvuju i: zemlje EFTA/EEA, zemlje kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u EU. Ukupan budžet Programa iznosi 743,25 miliona evra. Program finansira analitičke aktivnosti, međusobno učenje, edukacije, podizanje svesti, širenje informacija i pruža programsku podršku za glavne aktere.

TEMPUS IV: Tempus je program Evropske unije koji pomaže reformu i modernizaciju visokog obrazovanja u partnerskim zemljama i jedan je od najstarijih i najuspešnijih programa saradnje EU. Program pomaže da obrazovni sistemi partnerskih zemalja ostvare nenametnuto prihvatanje trendova razvoja visokog obrazovanja EU koji proističu iz Lisabonske agende i Bolonjskog procesa. Program finansira projekte u kojima učestvuju institucije visokog obrazovanja iz EU i 26 partnerskih zemalja. Širi ciljevi Programa su: unapređenje kvaliteta visokog obrazovanja u partnerskim zemljama i otvaranja prema potrebama tržišta rada i društva uopšte; izgradnja kapaciteta institucija visokog obrazovanja u partnerskim zemljama, posebno njihovog kapaciteta za međunarodnu saradnju i kontinuirani proces modernizacije. Specifični ciljevi Programa su: prevazilaženje fragmentiranosti sistema visokog obrazovanja, unapređenje interdisciplinarnosti i trans-disciplinarnosti, poboljšanje zapošljivosti ljudi sa univerzitetskom diplomom, doprinos tome da Evropski prostor visokog obrazovanja postane prepoznatljiviji i atraktivniji u celom svetu; recipročni razvoj ljudskih resursa; unapređenje međusobnog razumevanja između naroda i kultura EU i partnerskih zemalja.

EIDHR: Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava (EIDHR) je jedan od najstarijih evropskih programa čiji je cilj da podrži razvoj i jačanje demokratije širom sveta. U Srbiji se EIDHR program odvija još od 1996. godine.

Spisku projekata finansiranih od strane programa Evropske unije koje je podržao Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva možete da pristupite na ovoj strani.

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]