Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Podrška unapređenju socijalnog uključivanja u Republici Srbiji, faza 3 (2018 – 2021)

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije od 2009. godine sprovodi projekat „Podrška unapređenju socijalnog uključivanja u Republici Srbiji”. U januaru 2018. godine započeto je sprovođenje treće faze ovog projekta, koji se realizuje uz podršku Vlade Švajcarske kroz Švajcarsku agenciju za razvoj i saradnju (SDC).

Opšti cilj treće faze projekta „Podrška unapređenju socijalnog uključivanja u Republici Srbiji” je doprinos većoj socijalnoj uključenosti osetljivih društvenih grupa i aktivnom učešću svih relevantnih aktera kako bi se obezbedio bolji kvalitet života za sve.

Aktivnosti koje se sprovode u okviru projekta treba da doprinesu tome da:

  • relevantne nacionalne i lokalne institucije delotvornije primenjuju odabrana načela dobrog upravljanja (sa akcentom na participaciji, jednakosti i nediskriminaciji) prilikom ostvarivanja prioriteta socijalnog uključivanja u skladu sa međunarodnim standardima, u oblastima javnih politika koje su povezane sa socijalnim uključivanjem (socijalna zaštita, obrazovanje, zdravlje, zapošljavanje i stanovanje);
  • institucije na lokalnom nivou bolje odgovaraju na potrebe siromašnih i socijalno isključenih građana i građanki;
  • osobe u stanju socijalne isključenosti (naročito žene, mladi, Romi/kinje, migranti/kinje i osobe sa invaliditetom, posebno u ruralnim i izuzetno siromašnim područjima) budu osnažene kroz podršku okruženja da koriste kvalitetne, integrisane i inkluzivne usluge socijalne zaštite, obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite i stanovanja.

Znanjem do posla (E2E), druga faza (2020 - 2021)

Projekat „Znanjem do posla – E2E”, druga faza, deo je šireg programa koji je pokrenut od strane Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (Swiss Agency for Development and Cooperation – SDC) u aprilu 2015. godine sa opštim ciljem povećanja dostojanstvenog zapošljavanja mladih u Srbiji na inkluzivan i održiv način.

Projekat sprovodi Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije u partnerstvu sa ključnim resornim ministarstvima zaduženim za sprovođenje politika zapošljavanja i zapošljivosti mladih u Republici Srbiji – Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Druga faza projekta traje do decembra 2021. godine.

Ovim projektom predviđena je realizacija dva glavna ishoda:

  • Ishod 1: Ključni akteri na nacionalnom i lokalnom nivou primenjuju efektivne i na podacima zasnovane javne politike za povećanje zapošljivosti i zapošljavanja mladih, sa unapređenim kapacitetima za veći učinak i diverzifikovanim izvorima finansiranja.
  • Ishod 2: Nezaposleni mladi imaju koristi na tržištu rada od unapređenih mera promocije zapošljavanja mladih i neformalnih obuka koje traži privatni sektor na izabranim lokacijama u Srbiji.

Kliknite da saznate više o projektu „Znanjem do posla – E2E”.

Jačanje odgovora organizacija civilnog društva tokom pandemije KOVID- 19 (2020-2021)

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) i Vlade Savezne Republike Nemačke, realizuje projekat „Jačanje odgovora organizacija civilnog društva tokom pandemije KOVID-19”. Projekat je deo šireg projekta nemačko-srpske razvojne saradnje „Usluge socijalne zaštite za osetljive grupe“, koji sprovodi GIZ.

Projekat ima za cilj osnaživanje organizacija civilnog društva u odgovaranju na izazove nastale usled pandemije virusa KOVID-19. Sprovodi se u saradnji sa 15 organizacija civilnog društva, čije aktivnosti u fokusu imaju pružanje usluga osobama sa invaliditetom, kao i pružanje podrške ženama koje su pretrpele partnersko nasilje, deci i mladima, kao i starijim osobama (pre svega u ruralnim sredinama).

Projektne aktivnosti, koje se sprovode u 15 gradova i opština (Arilje, Kosjerić, Priboj, Sjenica, Prijepolje, Užice, Lajkovac, Krupanj, Pećinci, Ruma, Šid, Plandište, Sremska Mitrovica, Loznica i Mionica) obuhvataju:

  1. Prikupljanje i kreiranje baze podataka o potrebama osetljivih grupa;
  2. Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u oblasti pružanja podrške osetljivim grupama;
  3. Pružanje podrške organizacijama civilnog društva u prilagođavanju svojih usluga uslovima socijalnog distanciranja;
  4. Pružanje podrške u formulisanju mera koje regulišu ulogu lokalnih samouprava u kriznom periodu;
  5. Obezbeđivanje opreme (lične zaštitne opreme, IT opreme ili opreme namenjene drugim potrebama) organizacijama civilnog društva, potrebne za nesmetano pružanje usluga osetljivim grupama.

Kroz navedene aktivnosti, 15 organizacija civilnog društva će biti osnaženo za pružanje odgovora na potrebe i ostvarivanje prava osetljivih grupa tokom i nakon pandemije virusa KOVID-19.

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]