Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одржана завршна конференција пројекта „Равноправно у ланцу вредности“

Објављено 03.07.2019.

Završna konferencija projekta "Ravnopravno u lancu vrednosti"Завршна конференција пројекта „Равноправно у ланцу вредности”, који је реализовало Удружење пословних жена Србије (УПЖ), уз институционалну подршку Координационог тела за родну равноправност и подршку у имплементацији пројекта коју је пружила амбасада Краљевине Холандије, одржана је 1. јула у Свечаној сали Скупштине Града Београда. Партнери на пројекту су били Савет страних инвеститора (FIC) и Америчка привредна комора у Србији (AmCham).

На завршној конференцији су представљени резултати пројекта „Равноправно у ланцу вредности“, чија је реализација започета током прошле године са циљем промоције укључивања малих и микро компанија у ланац вредности великих корпорација, како би се ојачали економски капацитети жена у Србији, у складу са 5. Принципом Уједињених нација за оснаживање жена.  Презентовање резултата поткрепљено је приказивањем кратког филма у којем су обухваћене све активности реализоване током пројекта, од иницијалне конференције, изложби и B2B сусрета, до радионица организованих у Београду, Зрењанину и Ваљеву. У оквиру конференције, одржана је и изложба производа и услуга чланица УПЖ Србије, током које је организовано умрежавање фирми чланица Удружења, као потенцијалних добављача, са  великим компанијама – потенцијалним купцима.  У оквиру пројекта, Удружење је припремило каталог производа и услуга својих чланица који је овом приликом дистрибуиран представницима компанија у циљу да им се на најбољи начин представе потенцијали сарадње.

У оквиру пројекта установљено је и први пут додељено специјално признање под називом „Родно најсензитивнија компанија“. Признање се додељује компанијама које пружају најбоље примере за укључивање у ланце вредности, а први добитници су Делта Холдинг, Икеа Србија, Авон Србија, Vip mobile и UniCredit банка.

„УПЖ Србије се бави темом укључивања жена у ланац добављача као делом друштвено одговорног понашања великих купаца, од 2016. Тек са овим пројектом, започетим 2018. направили смо значајније помаке пре свега у промоцији самог концепта у широј јавности и у пословном сектору посебно. Урадили смо много на презентацији потенцијала женских предузећа кроз фантастичан каталог производа и услуга наших чланица који је доступан и онлајн. О томе смо информисали све потенцијалне кориснике преко њихових пословних удружења као што су AmCham, Савет страних инвеститора али смо додатно укључили и Форум за одговорно пославање и Српско–француску комору, Немачко-српску првиредну комору и удружење италијанских привредника Цофиндустрија, који су изузетно позитивно реаговали на ову иницијативу. Све то охрабрује али и указује да је пут до пуне реализације циља дуг. Проблем су доста бирократизоване структуре у корпоративном сектору и немогућност да се брзо утврди одговарајући ниво одлучивања за ова питања унутар корпорације. Ипак, нешто се променило, велике компаније постепено постају свесне да родна равноправност није само постављање  жена на позиције одлучивања унутар компанија већ  да се остварује и кроз бригу о локалној заједници зато што то омогућава одржив и инклузиван развој, о којем све већи број корпорација води рачуна. Тако се ствара јединствен еко систем на добробит свих и наш задатак на промоцији win-win концепта укључивањем жена у ланац добављача се наставља јер то доноси нови квалитет како  за корпорације, тако и за тзв. малу привреду и локалну заједницу”, рекла је, обраћајући се скупу у име организатора, потпредседница Удружења пословних жена Србије Оливера Поповић.

„Данашња конференција је значајна јер желимо да укажемо на важност повезивања великих компанија са малим предузећима у власништву жена. То је значајно јер је то интерес и привреде и друштва, пошто без пружања једнаких шанси свима нема даљег развоја ни просперитета. Желимо да мотивишемо велике компаније да укључују предузетнице и женске фирме у ланац вредности, не зато што је то ‘друштвено пожељно’, већ зато што у том еко систему сви укључени актери остварују конкретне бенефите дајући директан допринос одрживој економији”, изјавила је овом приликом Љиљана Лончар, саветница потпредседнице Владе за родну равноправност.

Извор: www.rodnaravnopravnost.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]