Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије је, уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу (GIZ) и Владе Савезне Републике Немачке, организовао током фебруара три циклуса дводневних обука за организације цивилног друштва (ОЦД) у оквиру пројекта „Јачање одговора организација цивилног друштва током пандемије Ковид-19”. Пројекат је део ширег програма немачко-српске развојне сарадње „Услуге социјалне заштите за осетљиве групе“, који спроводи GIZ.
Обуку је креирао и реализовао Центар за интеграцију младих (ЦИМ), а садржала је три кључне тематске целине:
- Најбољи начини информисања осетљивих група о превентивним мерама и доступној подршци током пандемије Ковид-19,
- Развијање вештина заговарања, и
- Стратешки развој и финансијско управљање.
Тренинзи су имали за циљ да подигну капацитете представника и представница ОЦД за рад у новим околностима везаним за пандемију Ковид-19, а посебно у погледу активности које се тичу унапређења приступа информацијама припадника/ца осетљивих група о превентивним мерама, правима и услугама које су им доступне на локалном нивоу током пандемије Ковид-19.
Обуке су организоване online, путем платформе Zoom, а коришћена је и апликација Ментиметар у циљу веће интерактивности и презентација са повратним информацијама у реалном времену.
На тренинзима је учествовало укупно 26 представника/ца 19 ОЦД из 13 градова и општина у Србији.
У складу са тематским целинама, тренери су развили специфичне теме које су представљене учесницима/ама, а посебна пажња је посвећена стварању алата који су једноставни за употребу и продуктивни.
Први дан обуке био је посвећен најбољим начинима за информисање припадника/ца осетљивих група о превентивним мерама и доступној подршци током пандемије Ковид-19. Уже теме које су обрађене су:
- рањиве групе и њихове карактеристике,
- процена, планирање и спровођење интервенција,
- комуникација са корисницима/цама,
- услуге у заједници и
- пичовање.
Другог дана тренинга представници/це детаљније су се упознали са следећим ужим темама:
- позиционирање организације у јавном простору,
- концепт заговарања пре и током пандемије
- стратешко планирање и
- финансијско планирање и одрживост.
Готово свака организација цивилног друштва у последњих неколико месеци искусила је утицај пандемије и суочава се са проблемима одрживости и интеграције услуга у званични систем, посебно оних за које имају лиценцу. Такође, уобичајено је мишљење да су рањиве групе које ОЦД подржавају недовољно препознате и подржане током пандемије – све ово подстакло је поједине ОЦД да се осећају искључиво одговорнима за оне који су најугроженији у њиховом окружењу. С друге стране, осећај заједништва и подршке коју ОЦД пружају једна другој био је још видљивији и јачи током трајања пандемије. То им је помогло да схвате и боље сагледају своје снаге, капацитете и знање.
Оставите коментар