Nagrade za korporativno volontiranje za 2013. godinu uručene su u sredu 25. septembra na događaju koji je održan u Smart kolektivu u Beogradu. Dodelu Nagrade za korporativno volontiranje po treći put organizovali su Forum poslovnih lidera Srbije i Smart kolektiv, sa ciljem da prepoznaju i nagrade programe koji su u proteklih godinu dana najviše doprineli razvoju lokalnih zajednica i razvoju zaposlenih. O dobitnicima nagrade odlučivao je žiri u sastavu: Zoran Martinović, državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike Republike Srbije, Dragana Roter, članica UO Foruma poslovnih lidera i Rukovodilac korporativnih komunikacija u Kompaniji Vip mobile, Nebojša Rako, direktor Asocijacije HR profesionalaca, Bogdan Gavanski, šef misije Instituta za održive zajednice i Suzana Krstić, menadžerka Grupe “Hajde da… “.
Dobitnik glavne nagrade koja se dodeljuje za Najbolji program volontiranja je Erste Banka za program “Pravi dan za veliku stvar”, koji se sprovodi već pet godina i čini integralni deo strategije društveno odgovornog poslovanja Banke. “Nagrada za korporativno volontiranje nas je iskreno obradovala. U trenutku kada je iza nas šest godina aktivnog volonterskog angažmana u našoj društvenoj zajednici i kada u bazi volontera imamo više od jedne trećine zaposlenih sa teritorije cele Srbije, izuzetno smo ponosni na rezultate koje smo ostvarili na brojnim grupnim volonterskim akcijama, kao i putem programa individualnog volontiranja. Upravo zbog toga nam je drago što su efekti ovakvih incijativa dobili priznanje i od strane stručne javnosti, što za nas predstavlja potvrdu da smo na pravom putu i da treba nastaviti u istom pravcu.”, izjavila je ovom prilikom Ana Devetak iz Erste Banke.
Kompanija GlaxoSmithKline Srbija i Crna Gora dobitnik je nagrade u kategoriji Razvoj zaposlenih, za program „Zlatni izazov“ koji pored doprinosa lokalnoj zajednici, posebnu pažnju poklanja razvoju ličnih i profesionalnih veština kod zaposlenih. Kroz ovaj program zaposleni su organizovali humanitarnu akciju „Zlatni izazov“ u okviru koje su kroz trčanje, plivanje, brzo hodanje i vožnju bicikla prešli 2012 kilometara i istovremeno sakupili donacije za podršku srpskim porodilištima.
U kategoriji Najuspešnije partnerstvo u lokalnoj zajednici, koja nagrađuje uspešna partnerstva između kompanija i neprofitnih organizacija pri sprovođenju programa volontiranja, nagrađena je kompanija Coca-Cola Sistem za program Coca-Cola novogodišnji karavan „Pokrenimo čaroliju zajedno“. U okviru ovog programa je, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Republike Srbije i uz volontersko angažovanje zaposlenih, sakupljeno više od 15 hiljada dečjih knjiga i renovirane su dečje sobe u 11 bolnica.
U kategoriji Merenje rezultata nagrađen je program Societe Generale Banke „Inkluzivna akademija“ za metodologiju praćenja i merenja efekata koje je program ostvario na povećanje zapošljivosti osoba sa invaliditetom. U okviru ovog programa koji se sprovodi u saradnji sa organizacijom Forum mladih sa invaliditetom, 18 polaznika je završilo stručnu praksu u Societe Generale banci, a veći deo njih je, zahvaljujući stečenim veštinama i znanjima, uspeo da pronađe zaposlenje.
Prisutnima su se na događaju obratili ZoranMartinović, državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike Republike Srbije i Ričard Pejsner, predsednik upravnog odbora Instituta za održive zajednice sa sedištem u Vermontu u SAD, organizacije koja već dugi niz godina podržava povezivanje civilnog društva i poslovne zajednice u cilju pronalaženja zajedničkih održivih rešenja.
Ovaj događaj poslužio je kao prilika da se okupe i učesnici velike volonterske akcije „Naš Beograd“ koju Smart kolektiv i Forum poslovnih lidera Srbije organizuju već pet godina i u okviru koje se uključuje veliki broj zaposlenih iz različitih kompanija kako bi lično doprineli stvaranju boljih uslova za život u svom gradu.
„Korporativno volontiranje predstavlja efikasan način da se zaposleni u kompaniji upoznaju sa problemima lokalne zajednice. Ono što kompanija na ovaj način uloži u pomoć konkretnim organizacijama i institucijama, višestruko se vraća kroz motivisanije i lojalnije zaposlene, bolji imidž i partnerstvo sa lokalnom zajednicom.“ – objašnjavaju u Smart kolektivu, organizaciji koja administrira rad Foruma poslovnih lidera Srbije i koja je prva u Srbiji počela da se bavi promocijom međusektorskih partnerstava i korporativnog volontiranja kao oblika angažovanja kompanija u lokalnoj zajednici.
O NAGRAĐENIM PROGRAMIMA 2013
Kompanija: Erste Bank a.d. Novi Sad
Program: Pravi dan za veliku stvar
Kategorija: Najbolji program volontiranja zaposlenih
Program korporativnog volontiranja Erste Banke u Srbiji započet je 2008. godine, a od 2009. godine nakon usvajanja politike i procedure korporativnog volontiranja, on postaje sastavni deo strategije društveno odgovornog poslovanja. Dajući svoj doprinos razvoju zajednice i promovišući ideju volonterizma, u partnerstvu sa organizacijom Pokret gorana Vojvodine, volonterske akcije na području Sremskih Karlovaca i okoline održavaju se od 2009. godine, tako da je u junu obeležena peta godišnjica uspešne saradnje. Pored ove akcije, tokom godine realizuje se nekoliko regionalnih akcija a u Banci takođe postoji i program koji promoviše individualno volontiranje. Takođe, na posebne inicijative zaposlenih organizuju se i vanredne akcije. Iz godine u godinu, u akcije se uključuje veći broj volontera, ali i javno-komunalnih preduzeća i drugih institucija, a davanje na značaju određenoj temi, nakon volonterskih akcija pokreće i niz aktivnosti nadležnih organa.
Kompanija: Coca-Cola Sistem
Program: Coca-Cola novogodišnji karavan ”Pokrenimo čaroliju zajedno”
Kategorija: Najuspešnije partnerstvo u lokalnoj zajendici
Cilj novogodišnjeg karavana “Pokrenimo čaroliju zajedno” je da različitim aktivnostima – okupljanjem partnera i angažovanjem građana – probudi praznični duh darivanja, solidarnosti i empatije i donese konkretan doprinos zajednici koji će iza sebe ostaviti trajnu upotrebnu vrednost. Ove godine tradicionalni novogodišnji karavan imao je i posebnu misiju – prikupljanje knjiga za formiranje biblioteka u dečjim bolnicama u 11 gradova koje karavan obilazi. Teško stanje u bolnicama samo je jedan u nizu problema zdravstvenog sistema u Srbiji, te je Coca-Cola sistem u saradnji sa Ministarstvom zdravlja pored formiranja biblioteka, inicirao renoviranje zajedničkih prostorija na dečjim odeljenjima u bolnicama, koje su okrečene i opremljene novim nameštajem i igračkama. Zahvaljujući akciji, prikupljeno je više od 15 hiljada dečjih knjiga i renovirane dečje sobe u 11 bolnica.
Kompanija: GlaxoSmithKline Export Ltd Predstavništvo Beograd
Program: Zlatni Izazov
Kategorija: Razvoj zaposlenih
U duhu Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, zaposleni u GSK Srbija i Crna Gora organizovali su humanitarnu akciju Zlatni izazov u okviru koje su prešli 2012 kilometara – kroz trčanje, plivanje, brzo hodanje i vožnju bicikla, i istovremeno sakupili donacije za podršku srpskim porodilištima. Kroz promociju zdravog načina života i sportskog duha, tim od 11 zaposlenih u Srbiji posvetio se brojnim fizičkim aktivnostima sa ciljem da pređe 2012 kilometara. Nakon postignutog cilja, u januaru 2013. godine, tim je priredio aukciju na kojoj su učestvovali svi zaposleni prikupivši tom prilikom 100.000 dinara. Kompanija GSK je podržala zaposlene u ovoj inicijativi i duplirala sakupljen novac, tako da je, na predlog zaposlenih, ukupno 200.000 dinara donirano akciji „Bitka za porodilišta“, Fonda B92. Osim na podršku lokalnoj zajednici, Zlatni izazov je usmeren na zaposlene u kompaniji – zaposleni su dobili mogućnost da vode projekat, razviju organizacione i veštine prezentovanja, povećaju svoju vidljivost i liderstvo u kompaniji i budu prepoznati od kolega i rukovodećeg tima.
Kompanija: Societe Generale Banka
Program: Inkluzivna akademija
Kategorija: Merenje rezultata
Program Inkluzivna akademija je zahvaljujući dobrim rezultatima za kratko vreme prepoznat kao jedan od najznačajnijih programa edukacije za osobe sa invaliditetom. Projekat je omogućio prvoj i drugoj generaciji polaznika Inkluzivne akademije da značajno unaprede svoja znanja i veštine i povećaju mogućnosti za zapošljavanje u oblastima za koje su pokazali da mogu ostvariti odlične rezultate, među kojima je i finansijski sektor. Od ukupno 28 učesnika koji su prošli obuku u oba ciklusa, 18 polaznika je završilo stručnu praksu u Societe Generale banci u trajanju od 2 meseca, dok je 40 volontera do sada bilo angažovano na programu, u svojstvu predavača i mentora stručnih praksi za učesnike. Nakon završetka aktivnosti na programu, Banka je nastavila da prati i meri efekte koje je program ostvario na povećanje zapošljivosti polaznika Akademije.
Izvor: Smart kolektiv
Napiši komentar