Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Regionalna saradnja

Regionalna saradnja predstavlja slojevit i složen skup odnosa brojnih država, imajući u vidu da ne postoji jedinstveno shvatanje pojma „region“. U zavisnosti od definicije i inicijative, region može obuhvatati različit broj država. Tako region Jugoistočne Evrope obuhvata sve države naslednice bivše Jugoslavije, zatim Albaniju, Rumuniju, Bugarsku, Grčku, Tursku i Moldaviju. U region Zapadnog Balkana, s druge strane, ubrajaju se Srbija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Crna Gora i Kosovo*.

Regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu prevazišla je početni cilj stabilizacije postkonfliktnog područja i prerasla je u konstruktivnu saradnju, koja se radom na zajedničkim ciljevima, a pre svega na integraciji u Evropsku uniju, odvija na raznim nivoima i u različitim oblastima. Republika Srbija učestvuje u brojnim institucionalizovanim regionalnim inicijativama i regionalnim inicijativama povezanim s procesom integracije u Evropsku uniju.

Regionalni savet za saradnju (engl. Regional Cooperation Council – RCC) generiše i koordinira razvojne projekte i stvara pogodnu političku klimu za njihovo sprovođenje. Jedan od trenutno najvažnijih zadataka ovog saveta jeste praćenje strategije Jugoistočna Evropa 2020 (SEE 2020), koja je komplementarna socioekonomskoj razvojnoj strategiji Evropske unije – Strategija Evropa 2020 – i koja uzima u obzir regionalne specifičnosti. Strategija SEE 2020 treba da se posmatra kao regionalni mehanizam za bolju međusobnu koordinaciju rada obuhvaćenih država radi privrednog oporavka i rasta.

Berlinski proces je inicijativa za unapređenje regionalne saradnje i evropskih integracija Zapadnog Balkana. Reč je o svojevrsnoj dopuni procesa proširenja Evropske unije koja se zasniva na saradnji u šest oblasti: socioekonomski razvoj, vladavina prava, digitalna ekonomija, bezbednost i migracije, povezanost i dobrosusedski odnosi.

Pored navedenih ključnih formalnih oblika regionalne saradnje, postoje brojne bilateralne, trilateralne i kvadrilateralne inicijative na određene teme. Države regiona takođe su uključene u dve makroregionalne inicijative Evropske unije: Dunavsku strategiju Jadransko-jonsku strategiju.

Različiti oblici, nivoi, tematski fokusi, geografska područja, pa i brojnost inicijativa i organizacija, ukazuju na dinamiku i važnost međusobnog povezivanja, razmene i saradnje na regionalnom nivou. Da bi se shvatio obim, dovoljno je navesti podatak da postoji preko 50 regionalnih inicijativa i platformi za saradnju.

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]