У оквиру друге фазе пројекта Кључни кораци ка родној равноправности, које реализује Координационо тело за родну равноправност, у сарадњи са Министарством за европске интеграције и UN Women и уз финансијску подршку ЕУ, 27. јула је у Конаку Кнегиње Љубице свечано додељено пет грантова за економско оснаживање жена.
Као резултат изабраних пројеката, најмање 1.000 сеоских жена и жена из маргинализованих група из различитих делова Србије биће оснажено кроз програме развоја вештина и усвајања практичног знања, набавку опреме и подршку развоју бизниса.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици је на церемонији доделе рекао да је важно створити још већи број прилика да се елиминишу економске и социјалне баријере како би се остварила боља равнотежа између мушкараца и жена.
„Добра вест је да у Србији имамо снажне заговорнике родне равноправности, међу којима су потпредседница и министарка у Влади Србије, UN Women и други, да Србија има акциони план за родну равноправност, као и да ЕУ има прилику да подржи активности у области родне равноправности доделом бесповратних средстава за економско оснаживање жена”, рекао је Фабрици и истакао да ће ЕУ наставити са снажном подршком институцијама и НВО у области родне равноправности.
Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је да зрело демократско друштво не скрива истину да родна неравноправност и даље постоји. „Чињеница је да су жене мање плаћене од мушкараца за исти посао, да су у неповољнијем положају на тржишту рада, да су оптерећеније пословима у кући. Зато треба да понудимо решења како да оснажимо жене, где је економско оснаживање веома важно, не само у Србији. Последњи извештаји ЕК показују да је пандемија направила додатни терет женама, што показује колико је тешко да се напредује, а колико је лако направити кораке уназад”, навела је она.
Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност проф. др Зорана Михајловић подсетила је да је стопа запослености жена 42 одсто, а мушкараца 58 одсто, а да је у неформалном сектору стопа запослености жена готово 65 одсто, као и да је просечна зарада жена скоро 10.000 динара нижа.
Михајловићева је додала да је око 70 одсто жена које су покренуле свој посао то урадило јер нису могле да се запосле, али да је свега око три одсто жена успело да добије кредит за отпочињање посла.
„Треба да дамо снажнију подршку женама које желе да буду предузетнице, да могу да имају обуке, да могу да набаве опрему, посебно у руралним срединама, и да радимо више на стварању једнаких услова на тржишту рада за мушкарце и жене”, навела је потпредседница Владе.
„Према неким проценама, пуна равноправност жена и мушкараца могла би да се деси за 99,5 година и верујем да тиме нисмо задовољни и да треба да радимо на томе да циљеве остварујемо брже“, навела је програмска менаџерка UN Women у Србији Јелена Секулић-Недељковић.
Снежана Живадиновић, председница Друштва за развој креативности из Алексинца, које је једно од добитника средстава, захвалила је на поверењу у организације и активности које спроводе у корист жена: „Важно је да ћемо кроз овај пројекат кроз годину дана имати 1.000 жена које ће бити економски оснажене.”
Укупна вредност средстава која су додељена на јавном позиву женским организацијама цивилног друштва износи 17,3 милиона динара, а добило их је пет организација: Друштво за развој креативности, Етно-мрежа, Лужничке рукотворине – Женски етно-центар, Удружење Ларис и Зрењанински образовни центар.
Извор: europa.rs
Оставите коментар