Иако су у ЕУ направљени одређени помаци, првенствено у домену образовања, пред Европом је и даље дугачак пут до остваривања стварне једнакости за Роме. Маргинализација је и даље присутна, а многи Роми се још увек свакодневно суочавају са диспропорционалном дискриминацијом и социо-економском искљученошћу.
Европска комисија је зато усвојила нови десетогодишњи план, као и предлог за препоруку Савета, са циљем да подржи Роме у ЕУ, фокусирајући се на седам кључних области: једнакост, инклузију, партиципацију, образовање, запошљавање, здравље и становање.
„Просто речено, у протеклих десет година нисмо урадили довољно да подржимо Роме у ЕУ. За ово нема изговора. Многи од њих су и даље суочени са дискриминацијом и расизмом. То не можемо да прихватимо. Данас почињемо да изнова улажемо напор да поправимо тренутну ситуацију, са јасним циљевима и обновљеном посвећеношћу за постизање стварне промене у наредној деценији“, изјавила је Вера Јурова, потпредседница за вредности и транспарентност.
Комисија је за сваку од поменутих области утврдила нове циљеве за државе чланице и препоруке за њихово остваривање, који ће служити као важни алати праћење напретка и који ће осигурати да ЕУ оствари већи напредак у пружању неопходне подршке која је многим Ромима у ЕУ и даље потребна. „Да би Европска унија постала истинска Унија једнакости, неопходно је да обезбедимо једнак третман и друштвену инклузију за милионе Рома те да свима, без изузетка, омогућимо учешће у друштвеном и политичком животу. Захваљујући циљевима изложеним данас у овом плану, очекујемо да до 2030. остваримо реалан напредак ка Европи у којој су Роми цењени као саставни део њене разноврсности, у којој су они део наших друштава и имају све могућности да дају пун допринос политичком, друштвеном и економском животу у ЕУ и да остваре користи од њега“, објаснила је Хелена Дали, комесарка за једнакост.
Иако је циљ потпуна једнакост, Комисија је предложила минималне циљеве за 2030, попут смањења јаза између Рома и опште популације у погледу сиромаштва за најмање половину; смањење јаза у погледу учешћа деце у раном образовању за најмање половину; смањење јаза у погледу разлика на основу пола у запошљавању и у погледу запослености уопште за најмање половину; смањење јаза у погледу стамбеног збрињавања за најмање једну трећину; осигуравање да најмање 95 одсто Рома има прикључак на водоводну мрежу, и многе друге.
Комисија државама чланицама даје смернице и утврдила је мере које треба предузети како би се убрзао напредак у постизању једнакости за Роме, њихове инклузије и партиципације. Смернице и мере обухватају развој система подршке за Роме жртве дискриминације, кампању подизања свести у школама, подршку за постизање финансијске писмености, унапређење запошљавања Рома у јавним установама и повећање доступности квалитетних здравствених прегледа и скрининга здравља, те програме планирања породице за Ромкиње.
Нови десетогодишњи план за једнакост, инклузију и партиципацију Рома у ЕУ је доступан овде.
Извор: europa.rs
Оставите коментар