Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Evropska komisija pokrenula novi desetogodišnji plan za podršku Romima u EU

Objavljeno 15.10.2020.

Union of Equality: EU Roma strategic framework on equality, inclusion and participation 2020-2030Iako su u EU napravljeni određeni pomaci, prvenstveno u domenu obrazovanja, pred Evropom je i dalje dugačak put do ostvarivanja stvarne jednakosti za Rome. Marginalizacija je i dalje prisutna, a mnogi Romi se još uvek svakodnevno suočavaju sa disproporcionalnom diskriminacijom i socio-ekonomskom isključenošću.

Evropska komisija je zato usvojila novi desetogodišnji plan, kao i predlog za preporuku Saveta, sa ciljem da podrži Rome u EU, fokusirajući se na sedam ključnih oblasti: jednakost, inkluziju, participaciju, obrazovanje, zapošljavanje, zdravlje i stanovanje.

„Prosto rečeno, u proteklih deset godina nismo uradili dovoljno da podržimo Rome u EU. Za ovo nema izgovora. Mnogi od njih su i dalje suočeni sa diskriminacijom i rasizmom. To ne možemo da prihvatimo. Danas počinjemo da iznova ulažemo napor da popravimo trenutnu situaciju, sa jasnim ciljevima i obnovljenom posvećenošću za postizanje stvarne promene u narednoj deceniji“, izjavila je Vera Jurova, potpredsednica za vrednosti i transparentnost.

Komisija je za svaku od pomenutih oblasti utvrdila nove ciljeve za države članice i preporuke za njihovo ostvarivanje, koji će služiti kao važni alati praćenje napretka i koji će osigurati da EU ostvari veći napredak u pružanju neophodne podrške koja je mnogim Romima u EU i dalje potrebna. „Da bi Evropska unija postala istinska Unija jednakosti, neophodno je da obezbedimo jednak tretman i društvenu inkluziju za milione Roma te da svima, bez izuzetka, omogućimo učešće u društvenom i političkom životu. Zahvaljujući ciljevima izloženim danas u ovom planu, očekujemo da do 2030. ostvarimo realan napredak ka Evropi u kojoj su Romi cenjeni kao sastavni deo njene raznovrsnosti, u kojoj su oni deo naših društava i imaju sve mogućnosti da daju pun doprinos političkom, društvenom i ekonomskom životu u EU i da ostvare koristi od njega“, objasnila je Helena Dali, komesarka za jednakost.

Iako je cilj potpuna jednakost, Komisija je predložila minimalne ciljeve za 2030, poput smanjenja jaza između Roma i opšte populacije u pogledu siromaštva za najmanje polovinu; smanjenje jaza u pogledu učešća dece u ranom obrazovanju za najmanje polovinu; smanjenje jaza u pogledu razlika na osnovu pola u zapošljavanju i u pogledu zaposlenosti uopšte za najmanje polovinu; smanjenje jaza u pogledu stambenog zbrinjavanja za najmanje jednu trećinu; osiguravanje da najmanje 95 odsto Roma ima priključak na vodovodnu mrežu, i mnoge druge.

Komisija državama članicama daje smernice i utvrdila je mere koje treba preduzeti kako bi se ubrzao napredak u postizanju jednakosti za Rome, njihove inkluzije i participacije. Smernice i mere obuhvataju razvoj sistema podrške za Rome žrtve diskriminacije, kampanju podizanja svesti u školama, podršku za postizanje finansijske pismenosti, unapređenje zapošljavanja Roma u javnim ustanovama i povećanje dostupnosti kvalitetnih zdravstvenih pregleda i skrininga zdravlja, te programe planiranja porodice za Romkinje.

Novi desetogodišnji plan za jednakost, inkluziju i participaciju Roma u EU je dostupan ovde.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
1

 Podeli

Komentari

  • Dobrosav Nesic Objavljeno Oktobar 30, 2020 10:01 am

    Postovani,
    Imamo iskustvo od 20 godina u radu sa Romima,takodje imamo projekat za zaposljavanje Roma i samo odrziv projekat koji moze da traje dugo.Potreban je sam pocetni ulog za bar 50 porodica koje mogu da zive od toga.Kome da se obratimo.
    Pozdrav Dobrosav Nesic Odbor za ljudska prava Leskovac

  • Napiši komentar

    Unesite komentar


    Ime


    e-mail


    website


    Povezane vesti

    Bilten o socijalnom uključivanju

    Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

    Aktuelnosti > <

    Kalkulator socijalnih davanja

    Blog > <

    Aktuelni dokumenti > <

    Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
    Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
    SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
    Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
    Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
    Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
    E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
    Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
    Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
    Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
    Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
    Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
    Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
    Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
    Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
    Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
    Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
    Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
    Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
    Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]