Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Жене змајеви

Објављено 07.11.2009.

Раднице у производним погонима фирме Лого у Борчи

Раднице у производним погонима фирме Лого у Борчи

Удружење пословних жена Србије наградило најуспешније даме у бизнису.

Петина укупног броја домаћих предузећа је у власништву или сувласништву жена. Међутим, велики број од 16 хиљада фирми само су регистрована на даме. Пословна свакодневица у Србији још увек је „мушка”. Жене зарађују мање од својих колега.

У пракси, преовладава ситуација да су жене претежно „запослене” као домаћице, супруге, мајке. Ипак, последњих година све је више успешних примера како припаднице „слабијег пола” на пољу бизниса остарују изузетне резултате.

Удружење пословних жена Србије окупља предузетнице и жене које желе да отпочну сопствени бизнис, као и жене на руководећим позицијама у институцијама које се баве подршком сектора малих и средњих предузећа. За десет година постојања Удружење је реализовало више од 50 пројеката економског оснаживања жена у Србији. Помоћ је пружана кроз информације, стицање нових знања и вештина, контакате и умрежавање на локалном и регионалном нивоу. Удружење, у коме су жене разних професија, кроз Женски бизнис клуб другу годину за редом додељује награде „Цвет успеха за жену змаја“.

Међу овогодишњим добитницама признања је и Сања Вељковић. Сувласница, са супругом, предузећа „Лого Д.О.О. ” основаног још 1990. године (специјализовано за производњу, продају сервисирање и инжењеринг у области информационих технологија), брине о више од 100 запослених, од којих је 50 одсто жена.

„Кључна реч за однос према колегама је поверење“, каже Сања Вељковић. Она сматра да је положај жена у Србији још увек тежак. И сама мајка двоје деце, признаје да је имала срећу. Док су била мала користила је „бака сервис“. „Добијена награда“, додаје Сања, „много значи. Пријавиле су ме сараднице. Саопштиле су ми тек када сам ушла у ужи избор“.

Жири је образложио да се у Лого-у озбиљно ради на афирмацији жена. Сања Вељковић објашњава да то значи да су она и супруг одлучили да помогну двема колегиницама које су имале проблем са добијањем потомства, па су финансирали лечење стерилитета.

Запослени могу да се обрате и за помоћ при обезбеђивању крова над главом. Фирма интересним позајмицама обезбеђује део новца за куповину, реновирање стана. Када се разболи дете знају да неће имати проблем ако јаве да тог дана неће доћи на посао. Сања истиче да је јако поносна што до сада није било злоупотреба. Зна и да је такав однос раритетан. Послодавци условљавају раднице да бирају између породице и каријере.

„Ово је Балкан и много тога недостаје да жене буду успешне. Увек имају пред собом пресију да буду перфектне на послу, узорне супруге, пожртвоване мајке. А у друштву недостају многе ствари које би олакшале ситуацију – попут радног времена вртића које није усклађено са фирмама. Ту су прерасуде и дискмиринација“. Ипак, она сматра да не треба седети и жалити. Радом, васпитањем младих, едукацијом, можемо да мењамо положај жена.

Награду за „нај модел запошљавања” поделила је са Драгицом Степановић, власницом пољопривредног газдинства „Степановић” код Ваљева.

Као „најевропскија женска фирма” награђене су Славица Јањушевић, власница „Кирка фарме” и Мила Литвињенко, власница фирме „Аура”. Награду за „нај модел самозапошљавања“ добила је Тијана Секулић, власница агенције „АТ – Хаус“ из Београда.

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]