Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Žene zmajevi

Objavljeno 07.11.2009.

Radnice u proizvodnim pogonima firme Logo u Borči

Radnice u proizvodnim pogonima firme Logo u Borči

Udruženje poslovnih žena Srbije nagradilo najuspešnije dame u biznisu.

Petina ukupnog broja domaćih preduzeća je u vlasništvu ili suvlasništvu žena. Međutim, veliki broj od 16 hiljada firmi samo su registrovana na dame. Poslovna svakodnevica u Srbiji još uvek je „muška”. Žene zarađuju manje od svojih kolega.

U praksi, preovladava situacija da su žene pretežno „zaposlene” kao domaćice, supruge, majke. Ipak, poslednjih godina sve je više uspešnih primera kako pripadnice „slabijeg pola” na polju biznisa ostaruju izuzetne rezultate.

Udruženje poslovnih žena Srbije okuplja preduzetnice i žene koje žele da otpočnu sopstveni biznis, kao i žene na rukovodećim pozicijama u institucijama koje se bave podrškom sektora malih i srednjih preduzeća. Za deset godina postojanja Udruženje je realizovalo više od 50 projekata ekonomskog osnaživanja žena u Srbiji. Pomoć je pružana kroz informacije, sticanje novih znanja i veština, kontakate i umrežavanje na lokalnom i regionalnom nivou. Udruženje, u kome su žene raznih profesija, kroz Ženski biznis klub drugu godinu za redom dodeljuje nagrade „Cvet uspeha za ženu zmaja“.

Među ovogodišnjim dobitnicama priznanja je i Sanja Veljković. Suvlasnica, sa suprugom, preduzeća „Logo D.O.O. ” osnovanog još 1990. godine (specijalizovano za proizvodnju, prodaju servisiranje i inženjering u oblasti informacionih tehnologija), brine o više od 100 zaposlenih, od kojih je 50 odsto žena.

„Ključna reč za odnos prema kolegama je poverenje“, kaže Sanja Veljković. Ona smatra da je položaj žena u Srbiji još uvek težak. I sama majka dvoje dece, priznaje da je imala sreću. Dok su bila mala koristila je „baka servis“. „Dobijena nagrada“, dodaje Sanja, „mnogo znači. Prijavile su me saradnice. Saopštile su mi tek kada sam ušla u uži izbor“.

Žiri je obrazložio da se u Logo-u ozbiljno radi na afirmaciji žena. Sanja Veljković objašnjava da to znači da su ona i suprug odlučili da pomognu dvema koleginicama koje su imale problem sa dobijanjem potomstva, pa su finansirali lečenje steriliteta.

Zaposleni mogu da se obrate i za pomoć pri obezbeđivanju krova nad glavom. Firma interesnim pozajmicama obezbeđuje deo novca za kupovinu, renoviranje stana. Kada se razboli dete znaju da neće imati problem ako jave da tog dana neće doći na posao. Sanja ističe da je jako ponosna što do sada nije bilo zloupotreba. Zna i da je takav odnos raritetan. Poslodavci uslovljavaju radnice da biraju između porodice i karijere.

„Ovo je Balkan i mnogo toga nedostaje da žene budu uspešne. Uvek imaju pred sobom presiju da budu perfektne na poslu, uzorne supruge, požrtvovane majke. A u društvu nedostaju mnoge stvari koje bi olakšale situaciju – poput radnog vremena vrtića koje nije usklađeno sa firmama. Tu su prerasude i diskmirinacija“. Ipak, ona smatra da ne treba sedeti i žaliti. Radom, vaspitanjem mladih, edukacijom, možemo da menjamo položaj žena.

Nagradu za „naj model zapošljavanja” podelila je sa Dragicom Stepanović, vlasnicom poljoprivrednog gazdinstva „Stepanović” kod Valjeva.

Kao „najevropskija ženska firma” nagrađene su Slavica Janjušević, vlasnica „Kirka farme” i Mila Litvinjenko, vlasnica firme „Aura”. Nagradu za „naj model samozapošljavanja“ dobila je Tijana Sekulić, vlasnica agencije „AT – Haus“ iz Beograda.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]