Пише: МЕСТО ЗА НАС (Блог о социјалном укључивању)
Деветомесечна беба Хелен прележала је тежак облик енцефалитиса и остала потпуно слепа и глува. Њена будућност изгледала је црно, звучала као мук.
Када је напунила седам година, девојчица је добила учитељицу Ени Менсфилд Саливен. Ова изузетна жена својим радом са Хелен успева оно што ниједном лекару до тада није пошло за руком. Уз велике тешкоће али и невероватно стрпљење, прво је научила Хелен појединим словима додирујући њене дланове својим прстима. Затим ју је научила да говори и разуме гласни говор, преко вибрација које је примала додирујући усне, грло и нос онога који говори. Ове једноставне методе створиле су америчку књижевницу и активисткињу, светски познату Хелен Келер.
Интелектуално изузетно надарена, Хелен је за месец дана научила 21 реч, а након једне године 900 речи у ручном алфабету. Ускоро је научила да чита Брајеву азбуку и на тај начин почела да пише чак и дужа писма. Са 14 година креће да похађа систематску школску наставу, а са 18 редовну гимназију. Ени је и тада била увек уз њу, активно учествујући у њеном даљем образовању. Редовно је пратила Хелен у школу, седела поред ње за време наставе и “исписивала” јој предавања на длан. Уз њену помоћ Хелен је одлично савладавала градиво и са 19 година уписала је студије књижевности и историје, које је 1904. године успешно завршила.
Научила је да чита на четири језика и постала истакнута књижевница. Постала је инспектор америчких завода за одгој глувонемих и слепих. Објавила је неколико књига које су преведене на више језика.
(…)
Текст “Живот је или смела авантура или баш ништа” у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.
Оставите коментар