Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Истим богатством располаже 26 најбогатијих и 3,8 милијарде сиромашних

Објављено 23.01.2019.

nejednakost - ilustracijaБогатство милијардера увећавало се у претходној години за 12% дневно док је „богатство” 3,8 милијарди најсиромашијих људи у свету опадало за 11 на дан, показује извештај хуманитарне организације Оксфам (Oxfam) објављен 21. јануара поводом почетка Светског економског форума у Давосу. У рукама 1% најбогатијих је 45,6% богатства створеног у 2018. у поређењу са 42,3% у 2017, наводи се у извештају „Јавно добро или приватно богатство?”.

Извештај је показао да је у 2018. години 26 најбогатијих поседовало исто коилико 3,8 милијарди најсиромашнијих. У 2017. је 43 најбогатијих имало колико 3,8 милијарди сиромашних.

На питање бриселског портала EURACTIV да прокоментарише нове податке о неједнакости у свету, портпарол Оксфама је истакао да, иако се подаци мењају с годинама, дугорочни тренд указује на повећање неједнакости у последњих десет година.

„Вредност богатства милијардера мења се од недеље до недеље, од месеца до месаца, али је њихово богатство у последњих десет година расло у просеку за 11% годишње, а број милијардера је удвостручен од финансијске кризе пре десет година”, рекао је портпарол Оксфама.

Како је додао, мала група људи, углавном мушкарци, поседује невероватно богатство… и „тај ниво неједнакости није ни прихватљив ни одржив”.

Велико избегавање пореза

У извештају се наводи да је рекордно богатство супер-богаташа последица незапамћеног нивоа избегавања пореза и пореских утаја.

„Највише стопе пореза за богаташе и корпорације ниже су него у претходним деценијама”, истиче се у извештају и наводи да само четири цента по долару пореског прихода долази од пореза које плаћају богаташи.

Према извештају, у богатим земљама просечна највиша стопа пореза на приход је пала са 62% у 1970. на 38% у 2013. док је у земљама у развоју та стопа у просеку 28%.

Указује се и да у неким земљама, попут Бразила и Британије, 10% најсиромашнијих издваја на име пореза већи део својих прихода него 10% најбогатијих.

Најбогатији у свету од порезника су сакрили 7,6 хиљада милијарди долара док компаније крију велике суме „офшор”, а заједно лишавају земље у развоју 170 милијарди долара, навео је Оксфам.

Родна неједнакост

Оксфам позива да се предузму конкретни кораци да се смањи неједнакост која, како оцењују, „није неизбежна него је политички избор”.

„Владе треба да усмере напоре како би узимале више од веома богатих да би помогле сиромашнима”, навела је та невладина организација сугеришући да најбогатији треба да плаћају додатни порез од 0,5% на своје богатство.

На тај начин би се прикупило више новца којим би могло да се финансира образовање 262 милиона деце која не иду у школу и да се обезбеде здравствене услуге које би помогле да се спасу животи 3,3 милиона људи.

Посебно је велики проблем код жена и деце, чије су потребе за услугама образовања и здравства велике, а они имају најмањи приступ новцу, наводи се у извештају.

„Ако би сав неплаћени рад жена широм света обављала једна компанија, она би имала годишњи промет од десет хиљада милијарди долара или 43 пута већи од Епла”, истиче се у Оксфамовом извештају.

„Већина најбогатијих су мушкарци. У свету жене зарађују за 23% мање од мушкараца, а мушкарци поседују 50%  више од укупног богатства од жена”, наводи се и додаје да „наш економски просперитет зависи од огромног, али непризнатог доприноса жена кроз неплаћени рад”.

Оксфам закључује да су друштва у којима постоји неједнакост под већим притиском, мање срећна и са више  менталних болести и позива на изградњу хуманије економије у којој влада једнакост и цени се оно што је заиста важно.

Извор: EURACTIV.com

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]