Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Лоша сарадња невладиног сектора и локалне самоуправе

Објављено 29.01.2015.

Сарадња локалне самоуправе и организација цивилног друштва (ОЦД) у Србији није задовољавајућа и неопходно је да се даље унапређује, оцењено је на скупу у Београду на којем су представљени успешни примери те сарадње. Директорка Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом оценила је да, док је на републичком и покрајинском нивоу сарадња унапређена, то није случај код градова и општина које не разумеју како да сарађују с невладиним сектором и како да транспаретно финансирају пројекте. Ипак, представници СКГО кажу да постоји интересовање општина за сарадњу са цивилним друштвом а у циљу дељења знања и идеја око реализације заједничких циљева.

Државни секратар у Министарству државне и локалне самоуправе Жељко Ожеговић рекао је 28. јануара агенцији Бета да локалне самоуправе и даље не разумеју значај организација цивилног друштва.

“Моја порука представницима локалних самоуправа је та да држава често не уочава одређене проблеме и нема капацитет да покрије решавање одређених проблема, а ту је драгоцена помоћ невладиног сектора, (локалне самуправе) просто морају да гледају у будућност и да размишљају да ове организације већ јесу део реформе наше државе”, рекао је Ожеговић.

Директорка владине Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Ивана Ћирковић рекла је да је на републичком и покрајинском нивоу значајно унапређена сарадња са невладиним сектором, али не и у градовима и општинама које не разумеју како да сарађују с њима и како да транспаретно финансирају пројекте.

По њеним речима, највећи донатор невладином сектору и даље је држава, те је 2013. године издвојено 15 милиона динара, али то укључује и политичке странке и црквене организације.

“Питање је и приоритених области финансирања. Огроман део средстава иде на спорт и омладинска питања, културу, док се из страних донација финансирају пројекти у области пољопривреде, заштите животне средине, људских и мањинских права”, рекла је она.

Због уочених проблема, 2013. године Стална конференција градова и општина (СКГО) и Београдска отворена школа (БОШ), уз помоћ средстава из ЕУ, започеле су пројекат за јачања улоге организација цивилног друштва у развоју заједнице и реформи јавне управе.

“Ми смо задовољни резултатима који су до сада остварени, јер је негде у нашој мисији да подстичемо сарадњу невладиних организација и јединица локалне самоуправе” рекао је за Бету помоћник генералног секретара СКГО Никола Тарбук.

Он је оценио да су општине заинтересоване за сарадњу са цивилним друштвом, јер су “свима неопходна знања и идеје како остварити заједничке циљеве”.

Мирко Поповић из Београдске отворене школе указао је да је у пројекат било укључено 30 органа локалне самоуправе и 120 невладиних организација, док је пројекте раализовало 11 општина.

“Поједине општине су отворено рекле да не желе да учествују”, рекао је Поповић за Бету и изразио уверавање да ће се таква ситуација променити не само због тога што се уводи програмско финасирање локалних самоуправа, већ и због средстава из IPA фондова.

“Највећа вредност овог пројекта је успостављање истинске и отворене сарадње”, рекао је Поповић.

Представник организације Грађанска иницијатива за будућност из Босилеграда Игор Атимов истакао је да пре овог пројекта сарадње са локалном самоуправом готово и да није било.

По његовим речима, они су реализовали пројекат који је омогућио отварање услужног центра у коме грађани могу да добију све неопходне информације и остваре права.

Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

02.12.2021.

Започело информисање о превенцији и имунизацији против COVID-19 у циљу смањења додатне рањивости маргинализованих група током пандемије

Brošure o zaštiti od virusa COVID-19 na romskom i srpskom jeziku

SIPRU, Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва, социјално укључивање, инклузија, здравље, здравствена заштита, јавно…
Више детаља

 
0 Коментари
15.11.2021.

Позив за учешће на онлајн инфо-сесији „Модел локализације социјалне и дечије заштите на локалном нивоу“ (рок: 18.11.2021)

Resurs centar za organizacije civilnog društva u Srbiji

Центар за социјалну политику позива све заинтересоване представнике/це организација цивилног друштва и општина/градова да учествују…
Више детаља

 
0 Коментари

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]