Пише: Нена Милојковић – GRUBB Фондација (Блог о социјалном укључивању)
Свака прича почиње много пре свог почетка, рекли су мудрији од нас. Те приче се крију негде у нама и чекају да буду испричане. И исписане. Након два циклуса радионица креативног писања у GRUBB центрима, исписане су две, у свету јединствене, књиге прича младих Рома. Захваљујући програму First story из Енглеске, чија је мисија да мења животе младих људи кроз писање, пројекат је заживео и у оквиру GRUBB фондације. Кејти Волдгрејв, коауторка овог програма, одржала је у Београду инспиративну радионицу писцима и наставницама српског језика из GRUBB фондације који су, затим, уводили децу GRUBB-а у (не)стварни свет писане речи. Цео програм “прве приче” осмишљен је тако да нема страха од белог папира, који и највеће писце често држи у шаци. Све изгледа као игра која нас корак по корак доведе до тога да створимо нове светове и удахнемо им живот.
Прве радионице биле су стидљиво откривање сопствених граница, да би свака наредна била померање истих. Заједно смо учили да препознамо око себе звуке, боје, мирисе на неки другачији начин, да ангажујемо сва чула, не би ли живот на папиру био стварнији и ближи. И тако су, након борбе са сувишним речима, кићеним сликама, или пак штурим скицама, постепено почели да се кристалишу стилови сваког радионичара, а читање онога што је написано праћено је одушевљењем, често и неверицом да је то заиста настало ту, у нашој учионици, такорећи у даху, баш из пера оног ко се у почетку највише снебивао и био убеђен да “не уме да пише”… Патили смо и ми, покаткад, од недостатка инспирације. Уосталом, какви бисмо ми то писци били ако нам речи баш увек долазе саме! Али управо тада настајале су најбоље приче.
Ангажовали смо наше искуство, али и залазили у ванискуствене пределе, истраживали их и резултате тих путовања преносили на папир. А хартија трпи све! И чува надахнуте приче писаца креативаца, који често, са временске дистанце нису могли да поверују да су то заиста они написали. И управо то и јесте наша мисија, да схвате да могу више, да се у њима крију потенцијали које, ако им се да ветар у леђа, могу итекако да искористе. Јер таленат је неоспорно био ту, крио се у тим младим људима, нису га ни били свесни, а уз мало простора, пуно љубави и разумевања, подстицаја и ветра у једра њиховој инспирацији, нашао је свој пут да се покаже и докаже.
Сваки циклус пројекта креативног писања бројао је шеснаест радионица. Писци-предавачи, из Београда и Ниша, заједно са наставницама српског језика водили су GRUBB-ове креативце кроз магију писања. Било је и заједничких радионица наших полазника из оба центра, одржаних у Београду, у инспиративним просторима Археолошког факултета, а затим у Народној библиотеци, и приче које су тамо исписиване имају посебну тежину.
Након завршених радионица уследило је оно што је крунисало наш шеснаест сусрета дуг процес – књига са најлепшим причама написаним у GRUBB центрима. Прва књига, GRUBB STORIES, јединствена у свету баш по томе што су је написали млади Роми, имала је дивну промоцију у галерији Озон, у Београду, октобра, 2013. Већ наредне године, наши расписани креативци поносно су представили своју другу књигу у Центру за културну деконтаминацију.Куриозитет је да је друга књига преведена на енглески, француски и немачки језик. Приче су превели ученици интернационалних школа и београдских гимназија, те су на тај начин Роми и они који то нису, радили заједно на томе да се глас и писана реч са маргине чују и разумеју и ван граница наше земље. Нарочито смо поносни што су наше књиге постале део фонда Народне библиотеке Србије, где красе ромски кутак.
Обе књиге илустроване су фотографијама чији су аутори млади Роми. Њима су на GRUBB-овим фото-радионицама тајне уметности цртања светлом и “хватања” најбољих кадрова откривали велики уметници – Драган Кујунџић и Феранте Феранти. Тако удружене – прича и фотографија – дају снажан естетски доживљај који шаље јасне поруке – да уметност јесте домовина онима који је немају и да се глас оних од којих често окрећемо главу, упркос томе, јасно и гласно чује.
(…)
Текст “Магија писања” у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.
Оставите коментар