Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Међународни дан сећања на холокауст: Европска комисија објавила ново истраживање о антисемитизму

Објављено 23.01.2019.

Aušvic II - Birkenau - ilustracijaУочи Међународног дана сећања на холокауст који се обележава 27. јануара, Европска комисија је објавила резултате Еуробарометровог истраживања о перцепцији антисемтизма међу Европљанима и Европљанкама.

Први потпредседник Франс Тимерманс је изјавио: „Антисемитизам је нажалост и даље жив у Европи. У тренутку када мржња поново постаје политичко оруђе, јеврејске заједнице у Европи исувише често живе у страху од дискриминације, злостављања па чак и насиља. Кад год су поштовање и толеранција под притиском, антисемитизам расте. Стога је од виталног значаја да сваки Европљанин зна и разуме до каквих ужаса је кроз нашу историју довео антисемитизам. Будући да нас напуштају они који су преживели холокауст, одговорност да памтимо ове најмрачније странице историје су на нама и будућим генерацијама. Наша је света дужност да одамо почаст за шест милиона његових жртава, како они не би били заборављени и како ми не бисмо понављали ужасе из прошлости.”

Комесарка Вера Јурова, надлежна за правосуђе, потрошаче и родну равноправност, додала је: „Понекад узимамо постојање јеврејских заједница у Европи здраво за готово. Али 74 година након окончања холокауста, ми знамо да њихово постојање у Европи није датост. Након свих покренутих иницијатива, ја се искрено надам да ће напори за борбу против антисемитизма у Европи које улаже Јункерова Комисија, бити прекретница за јеврејски народ у Европи.”

Резултати истраживања показују да постоји велика разлика у перцепцији антисемитизма: док  89% Јевреја/ки каже да је антисемитизам у изузетном порасту у протеклих пет година, њихово мишљење дели само 36% опште јавности. У просеку, само четири од 10 Европљана и Европљанки сматра да се холокауст довољно проучава у школама. Међу њима, 34 одсто испитаника/ца не зна да је негирање холокауста криминализовано. У истраживању је учествовало преко 27.600 људи у 28 држава чланица. Даном сећања на холокауст се обележава дан када су пре 74 године Савезници ослободили концентрациони логор Аушвиц у Пољској.

Први потпредседник Франс Тимерманс ће овом приликом посетити Аушвиц где ће положити венац испред Зида смрти и запалити свећу у знак сећања на жртве. Наредног дана ће у Кракову учествовати у дијалогу грађана и грађанки који се организује са пројектом Воз сећања. Овај дијалог ће окупити италијанске и пољске студенте/киње, наставнике/це, људе који су преживели холокауст и представнике/це више организација.

Током посете Пољској, Тимерманс ће се састати и са Јацеком Мајчровским, градоначелником Кракова. Комесарка Јурова ће поводом Дана сећања на холокауст одржати говор у Јеврејском музеју Белгије у Бриселу где ће представити рад Јункерове Комисије на борби против и превенцији антисемитизма као и резултате данашњег Еуробарометровог истраживања.

У Јеврејском музеју су приказани обичаји Јевреја као подсетник на живот и културу уништену холокаустом. Резултате истраживања, као и извештај, информативне листове и инфографике можете пронаћи овде. На овом линку и овој страници можете пронаћи све активности које Комисија предузима у овом погледу.

Извор: europa.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]