„Када видимо колико су наша деца срећна и задовољна, а посебно мој брат, ја сам још срећнија и задовољнија. Организовани излети и дружења деце и омладине са сметњама у развоју су велики корак и помак, не само за њих, већ и за све на територији Општине Медвеђа, а посебно за њихове родитеље и старатеље“, казала нам је Драгана Стојковић, представница удружења „Срце за децу“ из Медвеђе и сестра особе са сметњама у развоју, будућег корисника услуге дневног боравка.
Удружење за подршку деци са посебним потребама „Срце за децу” из Медвеђе од свог оснивања 2017. године због недовољних људских ресурса и недостатка искуства није имало прилике да учествује у пројектима финансирам од стране локалних или страних донатора. Захваљујући подршци локалне самоуправе Медвеђа и удружења „Грађански савет Општине Бојник“ из Бојника, лиценцираног пружаоца за две услуге социјалне заштите, мали тим овог удружења одважио се да крене у непознато.
„Желела бих да кажем да пројекат ‘Заједница се гради срцем – Увођење услуге Дневни боравак за децу и омладину са сметњама у развоју у општине Медвеђа и Лебане’ нама посебно значи, јер се први пут овако нешто дешава на територији општине Медвеђа”, додаје Драгана Стојковић, која је изразила захвалност локалној самоуправи и донаторима.
Услед недостатка искуства чланова и чланица удружења у вештинама преговарања и заступања потреба својих чланова, идеја о успостављању услуге дневног боравка за децу и омладину са сметњама у развоју, укључујући лиценцирање удружења и преговарање са Општином о опредељивању парцеле на којој би се саградио објекат, изгледали су као недостижни подухват. У оквиру пројекта, удружење је добило стручну подршку у домену оснаживања људских капацитета и техничку подршку у домену припреме документације за лиценирање. Стручне раднице су добиле прилику да полажу стручни испит у Комори социјалне заштите и припреме се свој будући посао, од тренутка када објекат Дневног боравка буде кренуо са радом. Објекат ће бити изграђен на парцели коју је Општина обезбедила, према утврђеним стандардима и биће приступачан за све. Пројекат изградње објекта урађен је према стандардима прописаним Правилником о техничким стандардима планирања, пројектовања и изградње објеката, којима се осигурава несметано кретање и приступ особама са инвалидитетом, деци и старим особама. За потребе овог монтажног објекта локална самоуправа Медвеђа определила је 4 милиона динара из свог буџета.
Пројектом су иницијално били планирани кампови, тако што би деца из једне ЈЛС била домаћини деци из других партнерских општина, уз посету историјских и природних локалитета: Царичин град, Лебане; Сијаринска Бања, Медвеђа; и Брестовачко језеро у Бојнику. Међутим, услед пандемије Ковид-19, одлучено је да се организују излети.
Током целодневних излета, деца са сметњама у развоју из све три локалне самоуправе била су под будним оком радионичара који су осмишљавали радионице, укључујући и и родитеље/старатеље који су били у пратњи деце и омалдине. Ови излети су били посебно значајни за стручне раднике/це, пошто се подршка деци и младима пружала кроз игру, а игра омогућава да се направи компромис у погледу њихових психофизичких способности. Током излета, деца су добила прилику да се упознају и развијају став о околини у којој живе, што чини важан аспект развоја њихове перцепције, социјално–емотивног развоја и комуникације. Излети су такође допринели да родитељи/старатељи добију прилику да се боље упознају и поделе своја искуства и знања, а у циљу даље подршке свој деци.
„Осмеси на лицима деце су највеће богатство и доказ да смо овим пројектом, а посебно овим излетом, учинили праву ствар. Локална самоуправа ће се трудити да ова дружења буду што чешћа”, казао је др Небојша Арсић, председник Општине Медвеђа. Излет организован у оквиру пројекта за децу и омладину са сметњама у развоју из Медвеђе прво је групно дружење деце, како у Медвеђи тако и изван ове локалне заједнице.
***
Ова успешна прича настала је у оквиру пројекта „Заједница се гради срцем – Увођење услуге Дневни боравак за децу и омладину са сметњама у развоју у општине Медвеђа и Лебане“, који спроводи Општина Бојник у сарадњи са Општином Лебане, Општином Медвеђа, Удружењем „Грађански савет општине Бојник“ и Удружењем за подршку деце са сметњама у развоју „Срце за децу“ из Медвеђе у оквиру Програма локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва – Подршка развоју иновативних модела за социјално укључивање LIP 2 којим координира Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (SIPRU) уз подршку Влада Швајцарске.
Оставите коментар