Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одржана завршна конференција пројекта „Иницијатива за инклузију – фаза 2”

Објављено 05.10.2021.

Završna konferencija projekta "Inicijativa za inkluziju - faza 2"Завршна конференција пројекта „Иницијатива  за инклузију 2”, у организацији Сталне конференције градова и општина (СКГО) и Немачке сарадње у Србији (GIZ) одржана је 28. септембра у онлајн формату пред више од 50 учесника/ца. На скупу су говорили Зоран Антић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Иван Миливојевић,  заменик генералног секретара СКГО, и Александра Димић Угринај, испред GIZ-а.

Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић захвалио се свим учесницима пројекта и нагласио да се озбиљност државе и њени потенцијали за развој показују кроз однос према маргинализованим групама. „Овакве активности подижу општи ниво државног и друштвеног развоја и доприносе евроатлантским интеграцијама Србије”, закључио је Антић.

„Пројекти у оквиру ‘Иницијативе за инклузију – фаза 2’ покренути су са намером да се пружи подршка градовима и општинама Србије у њиховим напорима да развију иновативна и одржива решења за запошљавање маргинализованих и тешко запошљивих група, са посебним нагласком на повољне услове запошљавања за повратнике из ЕУ и других страних земаља, Роме и друге тешко запошљиве друштвене групе попут младих, самохраних родитеља, особа из руралних средина… На јавни конкурс пријавило се 50 градова и општина са занимљивим предлозима пројеката, међу којима је одабрано њих девет. Сви пројекти реализовани су успешно, а резултати остварени у појединим градовима и општинама су изнад наших очекивања”, истакао је Иван Миливојевић, заменик генералног секретара СКГО.

„У току две године трајања ове фазе пројекта, у девет градова и општина у Србији подржано је запошљавање преко 300 особа и пружено преко 1.100 услуга у области одрживих мера инклузије и запошљавања заснованих на националним и локалним стратешким документима за преко 700 корисника од којих су 50% жене“, нагласила је Александра Димић Угринај, вођа програма који у оквиру Немачке Развојне Сарадње спроводи GIZ.

Након уводних обраћања, у наставку конференције приказан је промотивни видео материјал, а представници локалних самоуправа, партнера и корисника у спровођењу пројекта, поделили су своја искуства – од иницијалног добијања информације, преко  обука до запослења.

Друга фаза пројекта је почела 2019. године, одабрани градови и општине који су добили подршку током ове фазе су: Апатин, Бач, Сомбор, Краљево, Ваљево, Вршац, Пожаревац, Нови Пазар и Рашка. Подржани пројекти су садржали одрживе мере засноване на националним и локалним стратешким документима из области инклузије и запошљавања. Такође, пројекти су допринели подизању осетљивости локалних заједница на потребе и проблеме са којима се суочавају наведене категорије незапослених.

Укупан износ који је био на располагању за спровођење пројеката био је 1.200.000 евра, а максимални износ грантова за појединачне пројекте износио је 150.000 евра.

Пројекат „Иницијатива за инклузију – фаза 2” спроводио се кроз програм „Инклузија Рома и других маргинализованих група у Србији”, који реализује GIZ.

Кликните да погледате промотивни филм „Иницијатива за инклузију – фаза 2”.

Извор: www.skgo.org

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]