Конференција „Борба против сексуалног насиља према женама – унапређење правног оквира и поступања” одржана је 27. октобра у заједничкој организацији Координационог тела за родну равноправност, Министарства правде и Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women) у Србији. Конференцију је отворила потпредседница Владе Републике Србије и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић и том приликом поручила да је држава уз сваку девојчицу и жену која трпи насиље. Михајловић је истакла да статистика и у свету и код нас показује да је 62 одсто жена након своје 15. године претрпело неки облик насиља – од физичког, сексуалног до психолошког.
„Зато је ова конференција важна, да заједно са међународним партнерима разговарамо о томе шта све можемо да урадимо да заштитимо жене и да сузбијемо насиље”, поручила је она и подсетила на то да је држава донела законе, стратегије и акционе планове. Међутим, како је оценила, то није довољно и мора више да се ради на едукацији јавности, као и да се пружи посебна подршка рањивим групама жена, као што су жене са инвалидитетом, Ромкиње и старије жене.
„Формирањем Координационог тела и уз родно одговорну Владу јасно смо рекли да хоћемо да се боримо против насиља над женама”, предочила је Михајловић. Према њеним речима, поред докумената које смо усвојили и храбрих жена које су пријавиле насилнике, важно је да сви станемо иза жена и да не оставимо ниједну која трпи насиље без подршке.
Потпредседница Владе се осврнула и на ране и дечје бракове, оценивши да они представљају трговину људима и вид породичног насиља, те да ће се мењати Породични закон и Кривични законик како би се ова појава кршења женских права искоренила.
Министарка правде Маја Поповић напоменула је да је држава донела важне стратегије и унапредила законе, а да сви као друштво морамо сагледати проблем насиља над женама и мултисекторски га решавати.
Амбасадор Краљевине Норвешке у Србији Јерн Еуген Јелстад указао је на то да је родно засновано насиље изузетно тешка појава која погађа милионе широм света, да је неопходно укључити и мушкарце у борбу за женска права, јер је то питање поштовања и културолошких промена.
Стална координаторка УН у Србији Франсоаз Жакоб нагласила је да су родна равноправност и борба против родно заснованог насиља срж агенде УН, и поручила да сви морамо више разговарати у јавности, увести ову тему у образовни систем и говорити више о превенцији насиља.
Заменица шефа Мисије ОЕБС-а у Србији Сара Гроен објаснила је да се ова организација брине о сигурности и безбедности у Европи и да је, поред правног оквира, који је основа, неопходно да сви пружимо подршку жртвама насиља.
Извор: www.srbija.gov.rs
Оставите коментар