Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija „Borba protiv seksualnog nasilja prema ženama – unapređenje pravnog okvira i postupanja”

Objavljeno 04.11.2021.

stop_nasilju - ilustracijaKonferencija „Borba protiv seksualnog nasilja prema ženama – unapređenje pravnog okvira i postupanja” održana je 27. oktobra u zajedničkoj organizaciji Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Ministarstva pravde i Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) u Srbiji. Konferenciju je otvorila potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović i tom prilikom poručila da je država uz svaku devojčicu i ženu koja trpi nasilje. Mihajlović je istakla da statistika i u svetu i kod nas pokazuje da je 62 odsto žena nakon svoje 15. godine pretrpelo neki oblik nasilja – od fizičkog, seksualnog do psihološkog.

„Zato je ova konferencija važna, da zajedno sa međunarodnim partnerima razgovaramo o tome šta sve možemo da uradimo da zaštitimo žene i da suzbijemo nasilje”, poručila je ona i podsetila na to da je država donela zakone, strategije i akcione planove. Međutim, kako je ocenila, to nije dovoljno i mora više da se radi na edukaciji javnosti, kao i da se pruži posebna podrška ranjivim grupama žena, kao što su žene sa invaliditetom, Romkinje i starije žene.

„Formiranjem Koordinacionog tela i uz rodno odgovornu Vladu jasno smo rekli da hoćemo da se borimo protiv nasilja nad ženama”, predočila je Mihajlović. Prema njenim rečima, pored dokumenata koje smo usvojili i hrabrih žena koje su prijavile nasilnike, važno je da svi stanemo iza žena i da ne ostavimo nijednu koja trpi nasilje bez podrške.

Potpredsednica Vlade se osvrnula i na rane i dečje brakove, ocenivši da oni predstavljaju trgovinu ljudima i vid porodičnog nasilja, te da će se menjati Porodični zakon i Krivični zakonik kako bi se ova pojava kršenja ženskih prava iskorenila.

Ministarka pravde Maja Popović napomenula je da je država donela važne strategije i unapredila zakone, a da svi kao društvo moramo sagledati problem nasilja nad ženama i multisektorski ga rešavati.

Ambasador Kraljevine Norveške u Srbiji Jern Eugen Jelstad ukazao je na to da je rodno zasnovano nasilje izuzetno teška pojava koja pogađa milione širom sveta, da je neophodno uključiti i muškarce u borbu za ženska prava, jer je to pitanje poštovanja i kulturoloških promena.

Stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoaz Žakob naglasila je da su rodna ravnopravnost i borba protiv rodno zasnovanog nasilja srž agende UN, i poručila da svi moramo više razgovarati u javnosti, uvesti ovu temu u obrazovni sistem i govoriti više o prevenciji nasilja.

Zamenica šefa Misije OEBS-a u Srbiji Sara Groen objasnila je da se ova organizacija brine o sigurnosti i bezbednosti u Evropi i da je, pored pravnog okvira, koji je osnova, neophodno da svi pružimo podršku žrtvama nasilja.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]