Представници локалних самоуправа састали су се 29. октобра у згради Уједињених нација да разговарају о „Институционалном и стратешком оквиру за унапређење запошљавања Рома у Републици Србији”.
Догађај су отворили министар за државну управу и локалну самоуправу Бранко Ружић и државни секретар Зоран Лакићевић из Координационог тела за праћење спровођења Стратегије за социјално укључивање Рома за период 2016-2025. Заједно са представницима Агенције УН за избеглице (UNHCR) и Програма УН за развој (UNDP) они су проценили напредак остварен на спровођењу пројекта „Локалне иницијативе за социјално укључивање Рома у Србији”. Пројекат „Локалне иницијативе за социјално укључивање Рома у Србији” је осмислио UNHCR, а спровођен је у сарадњи са UNDP-ем, Волонтерима УН-а (UNV) и Координационим телом од фебруара ове године у 24 локалне самоуправе широм Србије.
Да би се унапредило социјално укључивање Рома/киња у општинама њиховог пребивалишта, 30 квалификованих младих Рома и Ромкиња похађало је обуке из, између осталог, људских права, борбе против дискриминације, спречавања појаве апатридије, права угрожених група, укључујући интерно расељена лица и повратнике, те механизама социјалног укључивања на локалном нивоу. Уз подршку UNHCR-а и UNDP-а, они су почели да раде као волонтери и волонтерке Уједињених нација у локалним институцијама у 24 града и општине у Србији* у мају ове године.
Стелиана Недера, заменица Преставника UNDP-а Србија изјавила је: „Наше истраживање показало је да данас има више образованих младих Рома и Ромкиња него пре десет година, али ова позитивна промена се не одражава у повећању броја могућности њиховог запошљавања. Из тог разлога је UNDP, у партнерству са UNHCR-ом, Волонтерима УН-а и локалним самоуправама у Србији, радио на организацији релевантних обука младих Рома и њиховом ангажовању у локалним заједницама у којима живе, за представљање интереса Рома и осигурање њиховог једнаког учешћа у политичком и друштвеном животу њихових градова и општина.”
Захваљујући се свим партнерима на пројекту за изузетне напоре и блиску сарадњу у успешном спровођењу пројекта, Ханс Фридрих Шодер, шеф Представништва UNHCR-а, додао је: „Агенција УН за избеглице је охрабрена изванредним потенцијалом, ентузијазмом и мотивацијом вас – младих Ромкиња и Рома – и начином на који сте одлично искористили могућност запослења у својим општинама или градовима. Истовремено, UNHCR би желео да похвали све представнике ангажованих локалних самоуправа који су данас дошли на нашу конференцију, зато што су препознали и уважавају потенцијал и способност ових младих Рома и допринос који они могу дати укупном развоју ваших заједница и институција. Охрабрени смо плановима многих општина и градовима да понуде овим новим младим стручњацима запослење са пуним радним временом и након окончања пројекта. Уверени смо да ће ваш добар пример следити многе локалне самоуправе.”
*Локалне самоуправе: Бачка Паланка, Бела Паланка, Београд/ Звездара, Бујановац, Крагујевац, Лајковац, Ниш, Нови Сад, Нови Пазар, Владичин Хан, Врање, Врњачка Бања, Зајечар, Нова Црња; центри за социјални рад у Смедереву и Ваљеву; домови здравља у Беочину, Оџацима и Прокупљу; покрајинске канцеларије за инклузију Рома; Министарство за културу и информисање; Геронтолошки центар у Суботици; Јавно-комунално предузеће ֦ Водовод” у Панчеву и организације цивилног друштва које се баве инклузијом Рома и Ромкиња у Нишу, Новом Бечеју, Београду и Пожаревцу.
Извор: www.unhcr.rs
Оставите коментар