Потпредседница Владе Републике Србије и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић 1. јула је изјавила да дечји бракови, који представљају озбиљно кршење дечјих људских права, постоје у Србији, и у општој и у ромској популацији. Михајловић је на састанку Националне коалиције за окончање дечјих бракова рекла да ће предложити измену три важна закона, и то Кривичног закона, јер малолетнички бракови јесу кривично дело и треба да буду препознати као трговина људима, Породичног закона – да се укине могућност склапања брака пре 18. године, као и Закона о спречавању насиља у породици, како би малолетничке брачне и ванбрачне заједнице биле препознате као насиље у породици.
Она је истакла да шест одсто девојчица опште популације и 56 одсто девојчица из ромске заједнице склопи брак до 18. године, док се пре 15. године уда један одсто девојчица у општој и 13 одсто у ромској популацији, додавши да морамо да се боримо против тога јер малолетнички бракови утичу на друштвено благостање једне земље.
Због њих заустављамо развој и будућност сваке девојчице. Оног тренутка када девојчице уђу у такве заједнице, постоје страшни ризици за њихово здравље, немогућност да наставе школовање и оне неће бити у могућности да буду економски самосталне и да сањају снове о квалитетнијем животу, поручила је Михајловић.
Директорка UNICEF-а у Србији Дејана Костадинова истакла је да велики број жена у свету и Србији и даље доживљава да су им основна људска права ускраћена и да уместо да се фокусирају на образовање, девојчице имају искуство порођаја и бивају изложене траумама и злостављању.
Успостављање Националне коалиције представља важну прекретницу и треба да предузмемо акције да окончамо дечје бракове. Код тих жена је повећана смртност јер њихова тела нису довољно припремљена и развијена за те ситуације. Дечји бракови су често обележени траумама, што доводи до стварања међугенерацијског сиромаштва, навела је Костадинова.
Према њеним речима, постоји потреба да се ревидирају три закона, санкционисање починилаца, треба изградити капацитете професионалаца и сектора за спровођење закона, а да би до ове промене дошло, мора да дође до промене код свих мушкараца и жена, при чему се женама мора дати подршка, храбри мушкарци морају рећи НЕ.
„Потребно је успоставити партнерство са свим актерима, породицама, међународним и локалним организацијама. Знам да је то тежак задатак, али можемо да га остваримо. Хајде да зауставимо дечје бракове”, поручила је Костадинова.
На састанку Националне коалиције за окончање дечјих бракова најављена је и заједничка кампања „Детињство, не брак“, с циљем подизања свести јавности о овом проблему.
Извор: www.srbija.gov.rs
Оставите коментар