Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan sastanak Nacionalne koalicije za okončanje dečjih brakova

Objavljeno 05.07.2021.

Zorana MihajlovićPotpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović 1. jula je izjavila da dečji brakovi, koji predstavljaju ozbiljno kršenje dečjih ljudskih prava, postoje u Srbiji, i u opštoj i u romskoj populaciji. Mihajlović je na sastanku Nacionalne koalicije za okončanje dečjih brakova rekla da će predložiti izmenu tri važna zakona, i to Krivičnog zakona, jer maloletnički brakovi jesu krivično delo i treba da budu prepoznati kao trgovina ljudima, Porodičnog zakona – da se ukine mogućnost sklapanja braka pre 18. godine, kao i Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, kako bi maloletničke bračne i vanbračne zajednice bile prepoznate kao nasilje u porodici.

Ona je istakla da šest odsto devojčica opšte populacije i 56 odsto devojčica iz romske zajednice sklopi brak do 18. godine, dok se pre 15. godine uda jedan odsto devojčica u opštoj i 13 odsto u romskoj populaciji, dodavši da moramo da se borimo protiv toga jer maloletnički brakovi utiču na društveno blagostanje jedne zemlje.

Zbog njih zaustavljamo razvoj i budućnost svake devojčice. Onog trenutka kada devojčice uđu u takve zajednice, postoje strašni rizici za njihovo zdravlje, nemogućnost da nastave školovanje i one neće biti u mogućnosti da budu ekonomski samostalne i da sanjaju snove o kvalitetnijem životu, poručila je Mihajlović.

Direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova istakla je da veliki broj žena u svetu i Srbiji i dalje doživljava da su im osnovna ljudska prava uskraćena i da umesto da se fokusiraju na obrazovanje, devojčice imaju iskustvo porođaja i bivaju izložene traumama i zlostavljanju.

Uspostavljanje Nacionalne koalicije predstavlja važnu prekretnicu i treba da preduzmemo akcije da okončamo dečje brakove. Kod tih žena je povećana smrtnost jer njihova tela nisu dovoljno pripremljena i razvijena za te situacije. Dečji brakovi su često obeleženi traumama, što dovodi do stvaranja međugeneracijskog siromaštva, navela je Kostadinova.

Prema njenim rečima, postoji potreba da se revidiraju tri zakona, sankcionisanje počinilaca, treba izgraditi kapacitete profesionalaca i sektora za sprovođenje zakona, a da bi do ove promene došlo, mora da dođe do promene kod svih muškaraca i žena, pri čemu se ženama mora dati podrška, hrabri muškarci moraju reći NE.

„Potrebno je uspostaviti partnerstvo sa svim akterima, porodicama, međunarodnim i lokalnim organizacijama. Znam da je to težak zadatak, ali možemo da ga ostvarimo. Hajde da zaustavimo dečje brakove”, poručila je Kostadinova.

Na sastanku Nacionalne koalicije za okončanje dečjih brakova najavljena je i zajednička kampanja „Detinjstvo, ne brak“, s ciljem podizanja svesti javnosti o ovom problemu.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]