Телемедицина је нова грана пружања услуга у оквиру које пацијент контактира лекара уз помоћ Интернета, паметних телефона и компјутера. Пракса из Сједињених Америчких Држава све је присутнија у Европи, а од прошле јесени и у Србији захваљујући развоју једног старт-ап пројекта.
Пацијенткиња из Србије на једном аеродрому, ван домовине, морала је да се консултује са лекаром. Уместо да нестрпљиво чека повратак кући, укључила је лаптоп и добила савет од свог доктора шта да ради како би спречила здравствену тегобу. Ово је један од примера како Интернет платформа „Вис медик” (vismedic.rs), национални победник такмичења за најбољи старт-ап у Србији „Ринг Србија”, у организацији Удружења младих привредника, функционише у пракси.
Платформа је покренута пре три године на основу идеје која је сазревала код оснивача Јована Пауновића, Алексе Јорге и Раста Илића, десетак година уназад. Наиме, како се Јован пре доста година суочио са озбиљним здравственим проблемом и лично уверио колико времена и стрпљења је потребно да се дође до неког специјалисте или чује мишљење другог лекара, решили су да нову област – онлајн медицину на даљину – доведу у нашу земљу.
Портал је намењен добијању лекарских савета, упознавању са мишљењем различитих лекара, разговору са специјалистима којих, на пример, нема у месту становања пацијента, без одласка у ординацију. Све без чекања и преласка физичке раздаљине.
После победе на такмичењу у Србији, средином јануара, тим који је креирао веб платформу учествовао је на регионалном такмичењу „Ринг” у Бугарској.
– Тамо смо, како смо незванично сазнали, били другопласирани. Победнички тим из Румуније био је толико доминантан у односу на остале да се нико није надао победи, прича Горан Оцокољић, директор маркетинга „Вис медика” и додаје да је победнички старт-ап из Румуније осмислио штампач применљив у аутомобилској индустрији. – За годину дана патент су продали компанијама аутомобилске индустрије чиме су се позиционирали на тржишту и превазишли идеју малог почетног бизниса, објашњава он.
У београдском пионирском тиму ради десетак младих инжењера, програмера и веб дизајнера, у удобној канцеларији смештеној у самом срцу главног града Србије. Иако раде на нечему што је још увек непознато на овим просторима, поставили су план да до краја 2017. достигну цифру од 10.000 онлајн лекарских консултација месечно.
– За сада проширујемо сарадњу са што већим бројем здравствених установа и осигуравајућим друштвима. Тренутно је на листи око 190 лекара, из скоро свих грана медицине. Уједно их обучавамо како да воде видео консултације са пацијентима, појашњава Оцокољић.
Не сме се смести с ума да је оваква врста услуге ипак секундарног типа. Ништа не може да замени одлазак у ординацију или лабораторију на преглед, додаје наш саговорник.
Пракса је заживела пре неколико година у Сједињеним Државама. Спроведена су истраживања која су указала да највећи број посета лекару заврши само разговором и да се пацијенти не задржавају дуже од 12 до 15 минута. У времену геџета и савремене технологије, скоро је немогуће искључити их из области здравства.
Старт-ап „Вис медик” функционише тако што се регистрацијом на сајту пацијенту отвори виртуелни картон, те он сам контактира лекаре и заказује термин. Време је ограничено на 20 минута, а да би се ступило у контакт потребни су паметни телефон или компјутер са слушалицама, камером и микрофоном. Цене су за 30 до 40 процената ниже од ценовника који важи када пацијент физички долази у ординацију.
За сада су на листи лекари само из приватних здравствених установа. Постојећа законска регулатива за сада не препознаје телемедицину у медицинским установама чији је оснивач Република Србија.
Прошле јесени за тим из Београда сазнали су представници највећег словеначког бизнис инкубатора „АБЦ акцелератор” . Уследио је позив и тренутно у Љубљани троје наших стручњака спроводи оно што је у Србији рађено претходних годину и по дана.
У београдском тиму поносни су што су међу њима инжењери који су се школовали у иностранству, али су се вратили у Србију.
– Верујемо да ће ово јако брзо превазићи ниво стар-апа. Подаци у Сједињеним Америчким Државама говоре да ће се број здравствених онлајн консултација наредних година удвостручити. До краја ове године очекује се до 180 милиона онлајн „прегледа”, илуструје Оцокољић.
На питање шта је важно да млади знају пре него што крену у реализацију неког посла, он саветује:
– Најважнија је идеја и јако много рада, енергије и труда. Таква врста ангажовања не трпи седмочасовни радни дан. Понекад је потребно да се буде ангажован. И наравно препоручујем ИТ област, јер нове технологије одавно нису нове.
У Србији је више од 50 процената незапослених међу младима старости до 35 година. У категорији особа од 20 до 24 година 90.000 њих нема посао, а од 25 до 29 година њих 100.000.
Оставите коментар