Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Партнерство за заједницу – европска подршка за 24 нова пројекта општина и организација цивилног друштва

Објављено 09.08.2016.

Partnerstvo za zajednicuЕвропска унија и Влада Швајцарске ће преко развојног програма Европски ПРОГРЕС подржати 24 нова партнерска пројекта организација цивилног друштва и локалних самоуправа са 320.100 евра. Пројекти првенствено имају за циљ да допринесу економском оснаживању и повећању запошљивости међу рањивим групама становништва са југоистока и југозапада земље, као и унапређењу њихове социјалне укључености.

У оквиру другог круга позива Фонда за учешће грађана, који је био расписан у марту ове године, пристигло је 48 пријава, а најбољи пројекти одобрени за финансирање биће реализовани у 20 програмских општина. Партнерске организације су обезбедиле суфинансирање у вредности од 44.300 евра.

„Пројекти Фонда за учешће грађана највише показују европски карактер програма Европски ПРОГРЕС јер се њима подстиче партнерство између локалних самоуправа и невладиних организација, што чини основу доброг управљања. Управо грађани и грађанке својим знањем и енергијом могу да помогну својој општини да препозна потребе и да заједнички реше проблеме који постоје у заједници“, рекла је Ана Недељковић, менаџерка сектора за добро управљање и социјалну укљученост у оквиру Европског ПРОГРЕСа. Ана Недељковић је додала да се кроз овакве пројекте Европа приближава грађанима и грађанкама Србије, јер они конкретно доприносе променама у свакодневном животу људи.

„Кроз нове пројекте настављамо наш заједнички рад на економском оснаживању рањивих и маргинализованих група, покрећемо запошљавање кроз оснивање новог социјалног предузећа, а радићемо и на унапређењу и једнакости приступа услуга здравствене и социјалне заштите за наше најрањивије грађане, увођењем иновативних метода, као што је, на пример, неурофидбек терапија. Такође, промовисаћемо интеркултурну сарадњу међу младима и радити на унапређењу процедура финансирањацивилног сектора из локалних буџетских средстава”, навела је Биљана Керић, сарадница програма за социјалну укљученост.

Она је подсетила и на добре резулате које су остварени кроз 19 пројекта финансираних са 400.000 евра у оквиру првог позива Фонда за учешће грађана, наводећи да су основана два социјална предузећа у Лебану и Босилеграду, преко 30 жена из тешко запошљивих категорија је добило стално запослење, а омогућена су и 23 привремена запослења за особе са инвалидитетом са могућношћу за њихово даље радно ангажовање.  Пројекти су допринели и економском оснаживању 30 најрањивијих породица из руралних средина које су започеле производњу меда и поврћа.

„Уз подршку Европске уније и Владе Швајцарске отворили смо прво социјално предузеће у Јабланичком округу и тако омогућили стално запослење за пет жена из рањивих категорија које су посебно угрожене на тржишту рада”, каже Слободанка Павловић, председница Управног одбора Удружења жена „Ружа“, које је у партнерству са општином Лебане успешно реализовало пројекат који је подржан кроз први круг позива. „Жене из Лебана производе зимницу, остварују приходе за себе и своју породицу, стекле су самопоуздање, а заједничким радом смо допринели решавању питања родне равноправности, незапослености и дискриминације“, закључила је Слободанка Павловић.

Листа одобрених пројеката је доступна на вебсајту Европског ПРОГРЕС-а.

Активности Европског ПРОГРЕСа, програма који доприноси одрживом развоју јужне и југозападне Србије, Европска унија и Влада Швајцарске подржава са укупно 24,46 милиона евра. Програм има за циљ да ојача локалну администрацију, створи повољније окружење за развој инфраструктуре и привреде као и побољшање спровођења политика у области социјалне инклузије. Активности на терену спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (UNOPS).

Општине обухваћене програмом – Нови Пазар, Ивањица, Нова Варош, Прибој, Пријепоље, Рашка, Сјеница и Тутин на југозападу Србије, као и Прокупље, Блаце, Житорађа, Куршумлија, Лесковац, Бојник, Власотинце, Лебане, Медвеђа, Црна Трава, Врање, Босилеград, Бујановац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Трговиште, Брус, Алексинац, Гаџин Хан, Дољевац, Мерошина, Сврљиг, Бабушница, Бела Паланка и Књажевац на југоистоку земље.

Извор: europa.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]