Више од 150 особа са менталним проблемима изашло је из установа социјалне заштите након вишегодишњег боравка у установама, више од 200 припремљено је за излазак из установа, а више од 900 људи у заједници користило је услуге покренуте ван институција. Све то омогућено је захваљујући активностима пројекта Отворени загрљај који са пет милиона евра финансира Европска унија.
На завршној конференцији која је одржана у Београду у присуству амбасадора Мајкла Девенпорта, шефа Делегације ЕУ у Србији, Александра Вулина, министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Златибора Лончара, министра здравља представљено је 19 пројеката које су у оквиру пројекта Отворени загрљај реализовале установе социјалне и здравствене заштите, организације цивилног друштва и локалне самоуправе у циљу социјалне инклузије и деинституционализације особа са менталним проблемима.
Шеф делегације ЕУ Мајкл Девенпорт указао је да су овакве услуге и децентрализација особа са проблемима у менталном здрављу стандард и устаљени принцип у европским земљама.
“Овај пројекат доказ је неопходности сарадње институција и локалних самоуправа, успех заједничких напора”, рекао је Девенпорт.
Он је рекао да је поносан на то што је ЕУ дала свој допринос и навео да са таквим активностима треба наставити и у наредном периоду и омогућити одрживост њиховог финансирања.
Министар Александар Вулин рекао је да живот према овим особама није био фер, па због тога треба радити на томе да се та неправда исправи, а министар Златибор Лончар да “овакве услуге треба да буду убачене у систем, да наставе рад и прошире се на целу Србију” и позвао је да се сви који имају могућност да се укључе и помогну реализацију таквих пројеката.
Овим пројектима, за чију је реализацију ЕУ доделила више од 2,3 милиона евра бесповратних средстава, развијене су нове услуге у заједници за особе са менталним и интелектуалним проблемима, изграђене су и опремљени објекти за самостално становање, покренути програми збрињавања корисника у хранитељским породицама, а како би се спречио даљи ризик од институционализације (смештање у установе), отворени су центри за ментално здравље, дневни боравци и услуге помоћи у кући који ће бити на услузи овим људима. Особе са менталним проблемима припремане су више месеци за излазак из установа. Са њима су радили стручњаци различитих профила у свим установама.
Отворени су објекти »становања уз подршку« у Великом Поповцу, Чуругу, Новом Бечеју, Старој Моравици, Старом Лецу, Јабуци, Власотинцу. У Кулини и Алексинцу је покренут програм збрињавања одраслих лица у хрантитељским породицама, отворени су дневни боравци у Шапцу и Ваљеву, подржан наставак рада истих у Београду. Покренута је услуга »помоћ у кући« у Јагодини, Ћићевцу, Жабарима, а отворена су и два центра за ментално здравље у Кикинди и Вршцу.
На покретању, одржању, иновирању ових услуга радили су стручњаци из институција социјалне и здравствене заштите, локалних самоуправа, невладиних организација, заједнички и са великим ентузијазмом. У наредном периоду неопходно је увођење ових услуга у систем, дефинисање одрживих извора финансирања и проширење покренутих капацитета.
Током реализације пројекта Отворени загрљај од септембра 2012. до децембра 2015. остварени су бројни резултати међу којима су:
– У Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије формирана је Радна група за управљање и координацију деинституционализације;
– Развијен је Национални Програм деинституционализације;
– 11 установа социјалне заштите израдило је детаљне и реалне планове трансформације;
– Урађена је Студија изводљивости која је показала да постоје људски и финансијски ресурси за спровођење модерне заштите менталног здравља уз поштовање људских права. „Нови систем заштите“ заснивао би се, углавном, на услугама као што су примарна здравствена заштита и тимови менталног здравља у заједници;
– Запослени у установама социјалне заштите учествовали су у бројним обукама о новим, модерним приступима у социјалној заштити чија је суштина у индивидуалном приступу оријентисаном ка кориснику;
– Овај приступ побољшава квалитет живота у установи и омогућиће професионалну припрему корисника за измештање из установе, у најкраћем могућем року. Програми обука биће и званично акредитовани што ће омогућити одрживост преношења знања током процеса трансформације установа и даље деинституционализације.
Конференцији су присуствовали представници бројних институција и организација, невладиних организација као и корисници услуга социјалне заштите који су започели нови живот у заједници о чему је снимљен документарни филм »Моји нови живот« који је приказан на конференцији.
Филм је доступан на сајту пројекта Отворени загрљај www.otvorenizagrljaj.rs као и на YouTube каналу Информационог центра Европске уније (EUIC).
Пројекте су реализовале установе здравствене и социјалне заштите, организације цивилног друштва и локалне самоуправе из Вршца, Кулине, Алексинца, Новог Бечеја, Власотинца, Новог Кнежевца, Јагодине, Шапца, Чуруга, Великог Поповца,Ваљева, Јабуке код Панчева, Старог Леца, Старе Моравице и Београда.
Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије иницирао је и финансијски подржао писање пројекта.
Од 2000. године до данас ЕУ донирала је 144 милиона евра за пројекте помоћи сектору социјалне заштите у Србији.
Извор: europa.rs
Оставите коментар