Директор Управе за извршење кривичних санкција Министарства правде Владе Републике Србије Дејан Царевић изјавио је да је 20 осуђеника 12. децембра добило сертификате за завршену обуку за рад са псима у оквиру пројекта „Прихват за нови живот“.
Царевић је, на свечаности поводом обележавања Међународног дана људских права, подсетио на то да је пре годину дана у КПЗ Сремска Митровица почело спровођење пројекта ресоцијализације осуђених лица уз помоћ паса, који је потпуно нов за наш систем.
Он је истакао да је овај казнено-поправни завод први у Европи основао азил за псе луталице, будући да се у другим европским затворима пси доводе и враћају по завршеној обуци истог дана.
Пројекат „Прихват за нови живот“ се реализије у сарадњи са локалном самоуправом Сремске Митровице, Мисијом ОЕБС-а у Србији и организацијом “Хелп”.
Кроз стрпљив и стручан рад, а често и кроз потпуно нове пројекте, може да се остварити смисао казнених установа и успешна реинтеграција осуђених лица након одслужене казне, нагласио је Царевић.
Управник КПЗ Сремска Митровица Александар Алимпић указао је на то да је, као и код сваког програма ресоцијализације, на првом месту то да се осуђени, који прођу обуку, врате у друштво као бољи људи, са развијеном емпатијом, као хуманије особе које су научиле да помогну и збрину оне којима је уточиште потребно.
Са друге стране, на овај начин помажемо локалној заједници да створи мирнију средину за своје грађане и грађанке, јер се овим пројектом смањује број агресивних паса на улицама, објаснио је Алимпић.
Према његовим речима, пројекат решава више проблема, будући да се збрињавају пси луталице, осуђеници добијају пријатеља, као и сертификат који ће им помоћи да се лакше запосле.
Он је напоменуо да ће овај пројекат почети да се примењује и у Васпитно-поправном дому у Крушевцу, као и у КПЗ за малолетнике у Ваљеву, уз напомену да управо код малолетних лица овакви пројекти, дугорочно гледано, дају најбоље резултате.
Шеф Мисије ОЕБС у Србији Андреа Орицио оценио је да нема бољег начина за ресоцијализацију осуђеника од обуке паса, и истакао да је воља Министарства правде да реформише и унапреди затворски систем за похвалу и да даје наду да ће овакве иницијативе обогатити понуду и у другим казнено-поправним заводима и истовремено бити од користи за локалну заједницу.
У оквиру обележавања Међународног дана људских права, у хотелу “Срем”, који послује у оквиру Завода, приказан је документарни филм невладине организације из Београда „Центар за рехабилитацију имагинацијом” која је, као учесник пројекта, снимила филм о рехабилитацији осуђеника кроз интеракцију са псима из азила.
Казнено-поправни завод у Митровици један је од три у Европи који реализује пројекат ресоцијализације осуђеника помоћу паса који се после удомљавају.
Овај пројекат се спроводи у Шкотској и Шпанији, али је затвор у Митровици једини на свету који има прихватилиште за напуштене псе, односно азил у склопу затвора.
Извор: www.srbija.gov.rs
Оставите коментар