Пише: Јелена Цветковић, новинар Јужних вести, Ниш (Блог о социјалном укључивању)
У ситуацијама економске кризе и високе стопе незапослености једно од решења за смањење сиромаштва је социјално предузетништво или покретање сопственог бизниса. На југу Србије, где је стопа незапослености већа него у другим деловима земље, последње две године повећава се број људи који се на овај начин активно ангажују да реше свој проблем незапослености. Кроз производњу поврћа у пластеницима, развој воћарства, прављење ајвара, зимнице, сувенира, организовања сакупљања и продаје секундарних сировина или пружања услуга, попут израде намештаја и молерских радова у кући, људи добијају прилику да се запосле, али и да након развоја посла ангажују још радника.
Социјално предузетништво углавном је намењено угроженим групама, избеглицама, интерно расељеним, као и особама које су као повратници враћене у Србију из других земаља. Овакав модел борбе против сиромаштва намењен је и младима без радног искуства као и дугорочно незапосленим особама које имају економски исплативе идеје и план развоја.
– Овакви програми требало би да омогуће социјално угроженим људима да постану економски независни, али и да покрену нешто успешно и корисно и да отворе нова радна места – рекла је Јоланда Сан Хозе, члан Делегације ЕУ у Србији, приликом представљања једног од пројекта.
Ове програме често финансијски подржава држава, Европска Унија или међународни донатори. Новац се додељује углавном преко конкурса, а намењен је покретању посла или проширењу већ постојеће делатности. На овај начин људи могу да набаве неопхопдну опрему, машине, да прођу стручне и пословне обуке и саветовања за даљи развој посла. У ове су пројекте укључене канцеларије за локални и економски развој, заводи за запошљавање, локалне самоуправе, НВО, институције и удужења која могу дирекно да сарађују и допринесу развоју таквог предузетништва. Кроз сарадњу са државним институцијама, ова предузећа чешће међусобно сарађују и на тај начин имају више шанси да опстану и развију се.
– Све више се ставља фокус на социјално предузетништво јер нам је то једно од могућих решење. То није чаробни штапић којим ћемо у потпуности решити проблем незапослености, али је нешто што је корисно и што многима може бити од помоћи – тврди Јелена Миловановић из Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва.
На основу примера из других земаља домаћи економски стручњаци процењују да, нарочито у годинама економске кризе, овај модел показује свој прави значај. Осим у већим градовима на југу овим програма били су обухваћене и мање општине међу којима су Сокобања, Црна Трава, Житорађа, Куршумлија, Блаце, Владичин Хан и друге. За мале општине овакви програми понекад могу бити велика или чак једина развојна шанса. У случајевима када општина нема средстава да отвори нова радна места и запосли становнике она може стати иза њих као институција. На овај начин се повећавају шансе да предлагачи пословне идеје добију средства од донатора.
(…)
Оставите коментар