Република Србија ће у 2018. години учествовати у Међународном програму процене ученичких постигнућа – PISA тестирању, које се од 1997. године одвија под окриљем Организације за економску сарадњу и развој (OECD) сваке треће године. PISA тестирање обухвата три области постигнућа: математичку, читалачку и научну писменост.
У односу на прошла тестирања, у 2018. години ученици из Србије ће, поред поменутих тестова, први пут учествовати и у тестирању финансијске писмености и попуњавати упитник о благостању. Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (SIPRU) ће кофинансирати спровођење тестирања у овим областима у висини од 47.837 евра, на иницијативу Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а на основу споразума са OECD.
Тестирање финансијске писмености пружиће увид у искуство ђака и њихово знање о новцу и даће свеобухватну слику способности 15-годишњака да примене своја акумулирана знања и вештине у реалним ситуацијама које укључују финансијска питања и одлуке. Такође, анализом резултата овог теста добиће се јаснија слика о вези која постоји између образовања и националне економије, тачније која знања и вештине су неопходна из перспективе сналажења на тржишту рада и вођења каријере.
Поред тестирања финансијске писмености, ученици ће попуњавати и упитник о благостању. Овај упитник даје адолесцентима прилику да изразе како се осећају, шта мисле о својим животима и које тежње имају за своју будућност. Упитник садржи сет индикатора који ће показати психолошко, когнитивно, социјално и физичко функционисање и способности које су студентима потребни да живе срећним и испуњеним животом. Стога, благостање ће бити дефинисано индивидуалним квалитетом живота ученика 15-годишњака јер успешни образовни системи су слични по томе што настоје не само да обезбеде унапређивање квалитета образовања, већ и да индивидуализују приступ ученику и обезбеде једнаке образовне шансе.
Оставите коментар